Poslanec Ondrej Dostal povedal, že novela z dielne Slovenskej národnej strany je kombináciou populizmu a lobizmu, pretože zvýhodňuje jedno podnikateľské odvetvie a ťahá peniaze z peňaženiek niekoho iného, v tomto prípade zamestnávateľov, ktorým stanovuje povinnosť prispievať zamestnancom na rekreáciu na Slovensku.

Podmienka 2 roky práce

Príspevok bude vo výške 55 percent oprávnených nákladov, maximálne do sumy 275 eur ročne. To znamená, že v prípade, ak zamestnanec vynaloží na rekreáciu 500 eur ročne, zamestnávateľ mu prispeje maximálnou sumou 275 eur a zamestnanec si doplatí 225 eur.

Príspevok na rekreáciu dostane aj na zamestnanec vo verejnej a štátnej správe. Bude oslobodený od daní. Rekreačný poukaz by mal byť vydaný vo forme elektronickej platobnej karty a jeho použitie bude viazané výlučne na osoby, ktorým bude vydané. Bude mať obmedzenú platnosť do konca príslušného kalendárneho roka, v ktorom boli vydané.

Poslanec Radovan Baláž (SNS) upravil podmienky priznania poukážky v prípade firiem, ktoré majú menej ako 50 zamestnancov. Pre firmy s nižším počtom pracovníkov bude príspevok dobrovoľný, ale platiť pre tieto spoločnosti budú rovnaké podmienky.

Pozmeňujúcim návrhom sa tiež spresnil spôsob krátenia príspevku na rekreáciu u zamestnanca s kratším pracovným časom. Príspevok sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor.

Zamestnanec bude musieť o tento benefit požiadať a zamestnávateľ mu na dovolenku prispeje len vtedy, ak vo firme pracuje najmenej dva roky. Splnenie tejto podmienky má zamestnávateľ posudzovať ku dňu začatia rekreácie. Rozhodovať bude priemerný evidenčný počet zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok.

Druhou zásadnou zmenou podľa R. Baláža je predĺženie doby trvania pracovného pomeru u zamestnávateľa z 12 na 24 mesiacov, kedy bude môcť požiadať svojho zamestnávateľa o benefit poskytnutia rekreačného poukazu.

Zamestnanec si môže uplatniť výdavky na rekreáciu aj manžela, vlastné dieťa či dieťa zverené do náhradnej starostlivosti.

Pozmeňujúci návrh má riešiť aj prípady, kedy by mohli zamestnávatelia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa