„Teší nás, že predpoklady sa potvrdili a vlaňajšia sezóna bola z pohľadu cestovného ruchu na Slovensku veľmi úspešná. Našou úlohou však zostáva, aby sme si tento trend udržali, pokračovali v efektívnej propagácii našej krajiny a neustále zlepšovali úroveň poskytovaných služieb. Každý spokojný návštevník sa potom na Slovensko bude chcieť vrátiť aj v budúcnosti,“ uviedol minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek.

K rekordnej návštevnosti Slovenska v minulom roku podľa MDV prispeli dovolenkujúci Slováci, ktorí tvorili 60-percentný podiel všetkých návštevníkov, ale aj zahraniční turisti s podielom 40 percent.

Takmer tri milióny Slovákov v minulom roku dovolenkovali v domácej krajine, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast o takmer 15 percent. Ich pobyt trval v priemere štyri dni. Najviac navštevovali Žilinský kraj (653 tisíc turistov), ale najdlhšie sa zdržiavali v Trenčianskom kraji, kde strávili v priemere 4,2 noci.

Na Slovensko prišli v minulom roku prvýkrát v histórii dovolenkovať viac ako dva milióny zahraničných turistov. Ako ďalej K. Ducká uviedla, oproti roku 2015 ide o 18-percentný nárast návštevnosti zahraničných hostí.

Najviac navštevovali Bratislavský kraj s dominantným podielom 44 percent, pričom tu realizovali aj najviac prenocovaní (viac ako 1,6 milióna). Najviac návštevníkov prišlo z Českej republiky (30,7 percent), Poľska (9,3 percent), Nemecka (8,8 percent), Maďarska (4,5 percent), Rakúska (4,3 percent), Spojeného kráľovstva (3,8 percent) a Talianska (3,2 percent). Turisti na Slovensku strávili aj rekordný počet prenocovaní, ubytovacie zariadenia zaznamenali viac ako 14 miliónov nocí, uviedla K. Ducká.