Ešte na jar bol Izrael krajinou, ktorá najlepšie napredovala v boji s koronavírusom. Hovorilo sa, že by ako prvý mohol mať najviac zaočkovaného obyvateľstva a dosiahol by stanovenú hranicu na získanie kolektívnej imunity.

V súčasnosti je jedným z najhorúcejších ohnísk šírenia nákazy. Podľa údajov, ktoré zostavila univerzita Johns Hopkins, mala krajina svetovo najvyššie počty prípadov na obyvateľa počas minulého týždňa (končiac 4. septembrom). Celkovo zaznamenali takmer 66-tisíc infekcií. Historické maximum v tom týždni bolo dosiahnuté 2. septembra: 11 316 denných prípadov. To už však stihol prepísať tento týždňový nový rekord z 8. septembra: až 22 291 infikovaných.

Môže za to najmä delta

Dôvodom je, že krajinu ťažko skúša variant delta, ktorý sa tam udomácnil už počas leta, a jeho mutácie. Pozitívom aspoň je, že počet ľudí, ktorí vážne ochorejú a sú hospitalizovaní, nerastie až takým rýchlym tempom. Počas poslednej vlny šírenia koronavírusu na konci augusta, tento ukazovateľ vrcholil na úrovni 751, v porovnaní s 1 183 v januári.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa