Prešovskej nemocnici sa zatiaľ nepodarilo zbaviť netradične starej upratovacej zmluvy. Vedenie ešte v septembri sľubovalo, že do konca roka 2013 vypíše tender na nového dodávateľa. To však nemocnica doteraz nedokázala. Tvrdí, že najprv musela čakať na sťahovanie do novej budovy a teraz na súhlas ministerstvo zdravotníctva. 

Kontrakt nemocnica uzavrela ešte v roku 1991 a minulý rok k nemu bol podpísaný v poradí už 126. dodatok. Vďaka dokumentu sa už vyše dve desaťročia drží v nemocnici jediná upratovacia služba.   

Odobrenie z ministerstva musí mať každá zákazka, ktorej hodnota je rovná a vyššia ako 10-tisíc eur bez dane. „Súčasťou žiadosti o udelenie súhlasu je orientačná technická špecifikácia a prieskum trhu,“ uviedla pre TREND.sk hovorkyňa Renáta Cenková. 

Prieskum trhu, či je predpokladaná hodnota reálna, urobila nemocnica v polovici decembra. Akú cenu odhadli pre novú zákazku a u koho ju zisťovali, vedenie nespresnilo. Žiadosť poslali na ministerstvo vo štvrtok pred Vianocami. 

Rekordne stará zmluva ešte žije. Kat mešká

Ilustračná fotografia Zdroj: SITA / Diana Černáková

Čakať na nasťahovanie sa vraj muselo kvôli jednoznačnému opisu predmetu. Až keď bola nová budova zabehnutá, sa malo ukázať, čo všetko a ako bude potrebné upratovať. V súčasnosti tieto detaily upravovali dodatkami k platnej zmluve. 

Nemocnica však vedela o potrebe vyhlásiť tender už dlhšie. Poukázala na to aj analýza, ktorú dalo vypracovať nové riaditeľstvo na čele s Radoslavom Čuhom pri nástupe v apríli 2012. 

Podľa plánu by nová zmluva na upratovanie mohla trvať štyri roky. R. Cenková ale upozorňuje, že ministerstvo môže toto ohraničenie zmeniť. 

V súčasnosti platí nemocnica ročne za upratovanie 1,2 milióna eur bez dane. Podľa posledného dodatku je dodávateľom živnostník Peter Duchyňa, právny nástupca predchádzajúcej dodávateľky. Na pevnej linke, ktorá je v zozname evidovaná na jeho adresu, sa TREND.sk v stredu nedovolal nikomu. 

Historická zmluva zostane platná, kým sa nenájde nový dodávateľ.