Kauza sa vracia na Najvyšší súd SR a ten musí opätovne posúdiť, či si stavbári v roku 2004 dohodli ceny v súťaži o osemkilometrový úsek diaľnice D1 medzi Jánovcami a Mengusovcami, informuje denník Sme.

Ak sudcovia najvyššieho súdu tentoraz nevyrieknu, že išlo o kartel, Protimonopolný úrad SR bude musieť firmám vrátiť zaplatené pokuty. Spoločnosti Betamont, Inžinierske stavby, Skanska a Strabag zaplatili na pokutách 24,3 milióna eur. Doprastav mal zaplatiť pokutu 6,6 milióna eur, ale zbavil sa jej cez reštrukturalizáciu. Zvyšných 13,9 milióna pripadlo na portugalskú firmu Mota-Engil, tá podľa informácií Sme pokutu dodnes nezaplatila.

Ústavný súd sankcie pre stavbárov zrušil, pretože najvyšší súd porušil ich základné právo nebyť odňatý zákonnému sudcovi. Ide o ústavné právo, ktoré ľuďom i firmám garantuje, že o ich žalobe bude rozhodovať náhodne určený sudca a neskôr sa už nebude svojvoľne meniť.

V senáte, ktorý rozhodoval o rekordnej pokute pre stavbárov, sa však sudcovia svojvoľne menili, a to na základe rozhodnutia vtedajšieho predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Keď žaloby proti pokutám prišli na súd, v senáte sedeli sudcovia Igor Belko, Zdenka Reisenauerová a Alena Polačková, no tí nakoniec rozsudok nevyniesli. Š. Harabin v roku 2009 nahradil Z. Reisenauerovú a A. Poláčkovú inými sudcami – Miroslavom Gavalcom a Elenou Berthotyovou. Táto zmena sa dodnes podľa Sme vníma ako pomsta Š. Harabina voči M. Gavalcovi a E. Berthotyovej, ktorí patria spolu s I. Belkom medzi jeho kritikov.

Verdikt v prospech stavebných firiem sa očakával. Harabinove šachovanie v senáte totiž Ústavný súd SR spochybnil už v inom prípade. Sudcovia M. Gavalec a E. Berthotyová upozorňovali na rozhodnutie ÚS v spore štátnej lotérie Tipos s cyperskou firmou Lemikon. Ústavní sudcovia vtedy ostro kritizovali Š. Harabina za to, že svojvoľne zmenil troch z piatich členov senátu.

„Takéto zmeny sa dali označiť prinajmenšom za účelové,“ rozhodli vtedy ústavní sudcovia. Vedenie Najvyššieho súdu SR námietky Gavalca a Berthotyovej vtedy nevypočulo a nechalo ich rozhodovať, hoci bolo pravdepodobné, že ich verdikty nakoniec Ústavný súd SR zruší. Sudcovia napísali na koniec svojich rozsudkov aj upozornenie, že sa snažili nezrovnalosti riešiť, no neúspešne.

„Sudcom Berthotyovej a Gavalcovi bola napriek ich opakovaným námietkam voči zloženiu senátu uložená povinnosť konať v tejto veci,“ píše sa aj v rozsudku proti stavbárom, ktorý teraz Ústavný súd SR zrušil. Keď sa spis fyzicky vráti na Najvyšší súd SR, o pokute pre stavbárov by mali rozhodnúť zákonní sudcovia, teda I. Belko, Z. Reisenauerová a A. Polačková.