V južnom Španielsku sa rozširuje pestovanie marihuany. Pestovatelia sa pritom často vyhovárajú, že ide o konope na priemyselné účely. 

Uviedli to noviny El País, podľa ktorých úrady v andalúzskej provincii Almería zhabali vlani až 18-násobne viac marihuany ako rok predtým.

V roku 2021 zhabali príslušníci civilnej gardy niečo vyše 630-tisíc rastlín konope v provincii Almería na juhu Španielska, zatiaľ čo v roku 2020 to bolo len 34-tisíc. Vo všadeprítomných skleníkoch v tejto provincii sa pestuje marihuana pod pláštikom legálneho konope na priemyselné a lekárske účely. Ide o miliardový biznis.

Z nuly na 230 hektárov

Podľa údajov španielskeho ministerstva poľnohospodárstva a andalúzskej regionálnej vlády v roku 2018 nebol v Almeríi ani hektár deklarovaného konope. No v roku 2021 sa už pestovalo na 230 hektároch.

Podobne aj v iných častiach Španielska sa plantáže konope za päť rokov zväčšili osemnásobne a teraz pokrývajú 570 hektárov.

Pestuje sa najmä v regióne Andalúzia, pričom centrom pestovania je provincia Almería. Aj regióny Valencia, Murcia, Katalánsko a Castilla-La Mancha zaznamenali nárast marihuanových plantáží. Len v Tolede, v Castilla-La Mancha v októbri zadržali viac ako 200-tisíc rastlín.

Zásoby vzrástli štvornásobne

Zásoby kanabisu v Španielsku sa za päť rokov zvýšili štvornásobne, pričom v roku 2021 zabavili viac ako tri milióny rastlín. Ide o rekord pre krajinu, ktorá je už teraz hlavným producentom konope v Európe.

Najnovšia správa kancelárie generálneho prokurátora varovala pred početnými pokusmi vydávať nelegálne plantáže za konope na priemyselné využitie. V provincii Almería vlani zatkli 169 ľudí vrátane člena bezpečnostných síl a zadržali 11,6 tony marihuany pripravenej na predaj.

„Zločinecké organizácie s izbovými plantážami teraz kupujú farmy a skleníky, aby pestovali údajne priemyselné konope,“ vysvetľuje María Ángeles Pérezová, prokurátorka pre narkotiká v Almeríi.

Ich producenti prišli s vysvetleniami hraničiacimi až s absurditou, pričom sa často odvolávali na boj s rakovinou. Iní pestovatelia tvrdili, že sú v procese vybavovania potrebných povolení.

Cena konope na priemyselné účely je veľmi nízka, takže v porovnaní s paradajkami alebo inými tradičnými skleníkovými plodinami v Almeríi je z neho len malý zisk, a preto nie je u farmárov populárne. Kilo púčikov však môže stáť okolo 400 eur, čo predstavuje lukratívny biznis.

Rozhoduje obsah THC

Konopné a marihuanové plantáže sú na prvý pohľad úplne rovnaké. Ide v podstate o tú istú rastlinu Cannabis sativa. Rozhodujúci je obsah kanabinoidov, predovšetkým tetrahydrokanabinolu alebo THC. Marihuana má vyšší obsah THC.

Takzvané technické konope môže podľa európskych noriem obsahovať maximálne 0,2  percentaTHC. Táto látka sa nachádza v listoch a v kvete.

Ak sa konope pestuje na priemyselné využitie, napríklad výrobu vlákniny alebo oleja, je to legálne. Ale predaj púčikov, a to bez ohľadu na množstvo THC, je v Španielsku nelegálny.

V každom prípade pestovanie konope na liečebné účely si vyžaduje povolenie od španielskej agentúry pre lieky.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) úspešne zasahovala v obci Motyčky pri Banskej Bystrici. Zamerala sa na
Neprehliadnite

V Nemecku chcú pestovať konope, čaká sa na zákon o legalizácii marihuany