• Poľnohospodárskym spoločnostiam bránia v rozvoji nízke výkupné ceny živočíšnych aj rastlinných produktov. Potvrdilo to 96 % riaditeľov agrofiriem v analýze spoločnosti CEEC Research, ktorú pripravila v spolupráci s O.M.C. Invest. Analýzu spracovala v júni tohto roka, pričom sa do nej zapojilo viac ako sto riaditeľov poľnohospodárskych firiem.

 • Súkromný osobný prepravca RegioJet nakúpil šesť nových diaľkových autobusov Volvo Izar za 2 milióny eur. Využije ich najmä na pripravovanej linke z Bratislavy cez viedenské letisko do Viedne. Prevádzku tejto linky plánuje začať čoskoro a autobusy budú jazdiť v hodinovom intervale. Český holding Student Agency, ktorého súčasťou je RegioJet, získal tri nové autobusy Volvo a sedem autobusov Scania. Jeden nový autobus stojí zhruba 340-tisíc eur. Student Agency prevádzkuje autobusové linky aj na Slovensku, spolu vlastní vyše 170 autobusov a ich počet chce ďalej rozširovať.

  RegioJet nakúpil autobusy, nasadí ich na novej trase z Bratislavy

  RegioJet, StudentAgency, autobus, žltý autobus. Zdroj: Student Agency • Tri turecké stíhacie lietadlá typu F-16 podnikli nálety, ktorých terčom boli pozície extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii. Podľa denníka Hürriyet turecké stíhačky útočili z tureckého územia a nevstupovali do vzdušného priestoru Sýrie. K náletom došlo deň po tom, ako Turecko oznámilo, že dalo Spojeným štátom súhlas s využívaním vojenskej základne Incirlik pri útokoch na IS v Sýrii a Iraku, kde islamisti kontrolujú rozsiahle územia.

 • Zrážka rýchlika Pendolino s poľským kamiónom na železničnom priecestí v českom meste Studénka, pri ktorej zahynuli traja ľudia, spôsobila Českým dráham podľa prvotnej prehliadky škodu 150 miliónov korún (5,5 milióna eur). Železnice budú od vinníka vymáhať úhradu škody v celom jej rozsahu, napísal spravodajský server Novinky.cz.

 • Grécko začalo zmierňovať reštrikcie na podnikateľské transfery financií do zahraničia. Odblokovalo tak dovoz, ktorý sa pozastavil po minulomesačnom zavedení kapitálových kontrol. "Denný limit na transfery peňazí sa zvýšil na 100-tisíc eur z úrovne 50-tisíc eur," povedal guvernér gréckej centrálnej banky Jannis Stournaras. Dodal, že to pokrylo takmer 70 percent žiadostí. Kapitálové kontroly Atény zaviedli 29. júna. Grécko v pondelok opätovne otvorilo svoje banky po tom, ako si zabezpečilo preklenovací úver v sume 7,2 miliardy eur, aby si mohlo plniť záväzky pri splácaní dlhov. Atény predtým uzákonili tvrdé reformy, ktoré žiadali veritelia ako predpoklad pre začatie vyjednávaní o treťom balíku núdzovej pomoci.

 • Dvoch ľudí zabil a siedmich zranil 58-ročný muž, ktorý spustil paľbu v kine v americkom štáte Louisiana. Napokon si vzal život, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na políciu.

 • Európska komisia schválila fínskemu výrobcovi telekomunikačných zariadení Nokia plán prevziať francúzskeho konkurenta Alcatel-Lucent. Firmy sa na spojení dohodli v apríli, Nokia za Alcatel-Lucent zaplatí 15,6 miliardy eur v akciách.

 • Americká zdravotná poisťovňa Anthem sa dohodla na prevzatí svojho konkurenta Cigna, za ktorého zaplatí viac ako 48 miliárd dolárov v hotovosti a v akciách. Spojením podnikov vznikne najväčšia zdravotná poisťovňa v Spojených štátoch. Po zahrnutí dlhu, ktorý Anthem v rámci dohody taktiež prevezme, činí hodnota transakcie cez 54 miliárd dolárov.

 • Pri pokuse dostať sa z Líbye do Talianska zahynulo v Stredozemnom mori približne 40 migrantov vrátane najmenej siedmich detí, informovala agentúra AP s odvolaním sa na humanitárnu organizáciu Save the Children (Zachráňte deti). Medzi obeťami sú najmä migranti zo Senegalu, Mali a Beninu.

 • Francúzsko-holandská letecká spoločnosť Air France-KLM za druhý štvrťrok vykázala zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) v sume 569 miliónov eur. Tržby spoločnosti sa zvýšili o 3 % na 6,64 miliardy eur, ale na porovnateľnom základe to znamenalo, že klesli o 4,5 %. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters v priemere očakávali, že EBITDA bude na úrovni 575,5 milióna eur pri tržbách 6,51 miliardy eur.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.