Opozičný Smer-SD si myslí, že reforma národných parkov je potrebná, no aktuálny návrh treba prepracovať. Návrh podľa poslanca Richarda Takáča (Smer-SD) likviduje vidiek, hovorí, že ohrozené sú tisícky pracovných miest. Smer-SD tiež kritizuje, že reforma neprešla klasickým dlhším pripomienkovaním.

„Každá reforma by sa mala začínať písmenom A, táto reforma sa začína krokom štyri, päť. Smer-SD nie je proti ochrane lesov, prírody,“ vyhlásil na utorkovej tlačovej konferencii Takáč (na snímke).

Správy pozemkov pod jednou strechou

Smer-SD je za to, aby sa správy pozemkov presunuli "pod jednu strechu", no treba podľa neho najprv povedať, čo je potrebné presúvať. Hovorí tiež o potrebe vykonať revíziu a zonáciu všetkých národných parkov.

Predseda Sme rodina Boris Kollár.
Neprehliadnite

Sme rodina je tvrdohlavé, nepodporí reformu národných parkov. Počúva hlasy ľudí v regiónoch

Ak návrh prejde, chcú ho podľa poslanca zanalyzovať, či sa z hľadiska ústavnosti nedotýka práv občanov. Budú tiež apelovať na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zákon nepodpísala. Ak návrh prejde a v budúcnosti bude Smer-SD súčasťou vlády, túto legislatívu podľa Takáča zrušia.

Smer-SD tiež kritizuje, že návrh podali poslanci a nie vláda. Tým sa podľa strany obišiel klasický legislatívny proces. Zo 130 pripomienok sa podľa Takáča zapracovalo 25. Kritizuje tiež, že pôvodný návrh mal jednu stranu, no pozmeňujúci návrh z koalície je rozsiahlejší.

Dosah na podnikateľské prostredie

„Pri takejto zásadnej reforme musí diskusia prebiehať minimálne rok so všetkými dotknutými, s vidiekom, lesníkmi, poľovníckou komorou, mimovládnymi organizáciami, ako aj s opozíciou,“ skonštatoval.

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) počas 36. schôdze vlády SR 20. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Vláda súhlasí s reformou národných parkov, pozemky štátu majú spravovať ochranári

Reforma bude mať podľa Takáča dosah na podnikateľské prostredie. Je to podľa neho totálna likvidácia vidieka. Takáč tiež pripomenul, že ministerstvo financií upozornilo na to, že návrh neobsahuje riešenie, odkiaľ sa budú čerpať finančné prostriedky.

Návrh legislatívy hovorí o tom, že správa štátnych pozemkov v národných parkoch sa má presunúť pod Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR.