„Nemôžem súhlasiť so žiadnou požiadavkou o prenose právomocí, ktorý by viedol k ďalšiemu referendu o nezávislosti,“ napísal B. Johnson v liste, ktorého obsah zverejnil na Twitteri. N. Sturgeonovej pripomenul, že predtým prisľúbila, že referendum z roku 2014, v ktorom Škóti hlasovali za zotrvanie v Spojenom kráľovstve, bude referendom uskutočneným len „raz za generáciu“.

„V dôsledku ďalšieho plebiscitu o nezávislosti by pokračovala politická stagnácia, ktorú Škótsko zažívalo za uplynulé desaťročie. Je načase, aby sme všetci pracovali na spojení celého Spojeného kráľovstva,“ uzavrel B. Johnson.

N. Sturgeonová na Twitteri reagovala, že takéto rozhodnutie britskej vlády sa očakávalo. Podľa nej sa ukázalo, že konzervatívci B. Johnsona sa „obávajú práva Škótska vybrať si, lebo vedia, že ak krajina takú možnosť dostane, zvolí si nezávislosť“. V tejto súvislosti dodala, že škótska vláda bude reagovať a načrtne ďalšie kroky do konca januára tohto roka.

Keď sa v roku 2014 uskutočnilo referendum o nezávislosti Škótska, 55 percent voličov hlasovalo za zachovanie spojenectva medzi Edinburghom a Londýnom. Škótska národná strana N. Sturgeonovej však využila výsledky celoštátneho referenda o členstve Británie v EÚ, v ktorom obyvatelia Škótska, na rozdiel od iných britských regiónov, nepodporili tzv. brexit.

Práve táto okolnosť viedla Škótsku národnú stranu k tomu, že znova prišla s návrhmi na vypísanie nového referenda o nezávislosti, ktoré by N. Sturgeonová chcela zorganizovať pred ukončením volebného obdobia súčasného škótskeho parlamentu v roku 2021.