Progresívne Slovensko je zatiaľ občianskym združením, jeho zakladatelia zdôrazňujú, že z neho ešte nemusí byť strana. Nie je to však ani vylúčené. Cez víkend sa k projektu podnikateľa Ivana Štefunka pridali ďalší ľudia a začal fungovať jeho web.

„Naším cieľom je prezentovanie progresívnych riešení spoločenských problémov a spájanie ľudí, ktorí túto spoločnú predstavu zdieľajú,“ uvádza headline na webe. Progresívne Slovensko podporili Zuzana Čaputová z ViaIuris, Michal Meško z Martinusu či Anton Zajac z Esetu. V správnej rade je zakladateľ WebSuportu Michal Truban, šéfka portálu Profesia.sk Ivana Molnárová, ale napríklad aj právnik Radovan Pala.

Dopyt je ťažké odhadnúť

Sociológ Martin Slosiarik z prieskumnej agentúry Focus hovorí, že je ťažké odhadnúť, aký je dopyt po novej strane. „Prieskum jasne neodpovie, či chcú ľudia novú stranu, alebo nie. Istá časť populácie, možno aj dvojciferná, si takéto niečo vie predstaviť, ale neznamená to automaticky podporu pre tú stranu. Časť ľudí môže odpovedať kladne len preto, že uznáva liberálnu demokraciu a politické práva,“ konštatuje.

Ak by nová strana vznikla, bolo by podľa neho pre ňu limitujúce, keby sa hneď spočiatku ideologicky vymedzila. „Mohlo by jej to zúžiť potenciálny voličský priestor,“ dodáva.

Pripomína prieskum Focusu spred asi roka, kde sa respondentov pýtali, aká by prípadná nová strana mala byť. Polovica by chcela pravicovú a ďalšia polovica ľavicovú stranu. Strana sa podľa neho musí zamerať skôr na riešenie problémov ako školstvo, zdravotníctvo a ďalšie.

Vymedzil sa len Rybníček

I. Štefunko je označovaný za ľavicového intelektuála. Progresívne Slovensko komunikuje aj s iniciatívou V mojom mene, ktorú založil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Ten bol členom pravicovej SDKÚ a neskôr Siete. Ani jeden z nich zamerania svojej iniciatívy ideologicky nevymedzil. Ani M. Beblavý neuviedol, či z nej chce určite spraviť stranu, hovorí, že sa rozhodne podľa toho, akú dôveru verejnosti získa.

Ako konzervatívnu predstavil svoju stranu TOSKA primátor Trenčína Richard Rybníček. Zaregistrovať ju plánuje v lete, v nasledujúcich mesiacoch chce zbierať podpisy pod petíciu, potrebné na jej vznik.

O téme nových politických strán čítajte vo vydaní TRENDU, ktorý bude v elektronickej verzii prístupný v stredu a na stánkoch vo štvrtok. Prinesieme v ňom aj rozhovor s majiteľom Esetu a podporovateľom iniciatív Antonom Zajacom.