Fotografie z nedávneho srdečného stretnutia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a Vladimira Putina v Soči prezrádzajú, že obaja autokratickí vládcovia si výborne rozumejú. Hoci Turecko je dôležitým členským štátom NATO, ktorý však protestoval proti vstupu škandinávskych krajín do tejto transatlantickej organizácie, po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu je turecká ekonomika jednou z tých, ktoré ruskému agresorovi umožňujú držať hlavu nad vodou a prežiť medzinárodnú izoláciu, píše server B92.

Len od marca do júla predstavoval turecký export do Ruska v podobe tovarov a služieb čiastku 2,04 miliardy dolárov, čo je o 624 miliónov viac ako v rovnakom období roku 2021. Takýto nárast naznačuje, že Turecku oficiálne sankcie uvalené na Rusko nič nehovoria, a jeho spoločnosti ani náhodou nie sú ochotné vzdať sa podnikania v Rusku z morálnych dôvodov, ako to urobili mnohé firmy sídliace v liberálnych, západných demokraciách.

Obchod kvitne

Podľa údajov Tureckého štatistického úradu minulý mesiac vzrástol export do Ruska medziročne o 75 percent; zo 417 miliónov dolárov v júli 2021 na 730 miliónov dolárov v júli 2022. Turecko má bohatú obchodnú výmenu s množstvom krajín, ale minulý mesiac nikde inde nerástol jeho export tak výrazne ako do Ruska. V celkovej štruktúre tureckého exportu tak vývoz do Ruska dosiahol v krátkom čase nezanedbateľných 3,9 percenta, čo je impozantný výsledok najmä vzhľadom na skutočnosť, že po začatí ruskej vojny na Ukrajine sa obchod medzi oboma krajinami prakticky zastavili.

Z údajov Združenia tureckých exportérov (TIM) vyplýva, že do Ruska sa vyvážajú najmä rôzne chemikálie, čerstvé ovocie, textil, elektrospotrebiče a nábytok. Na štvorhodinovom stretnutí v Soči sa Putin s Erdoganom dohodli na rozvoji spolupráce v oblasti energetiky a obchodu, čo spôsobilo, že v úradoch šéfov vlád západných demokracií, ktorí sa snažia čo najúčinnejšie ochromiť ruskú ekonomiku, sa rozsvietila červená kontrolka.

Aj drony pre Ukrajinu

Erdogan sa správa ako pravý oportunista, pretože Turecko na jednej strane dodalo Ukrajine ozbrojené drony, čo, samozrejme, neuniklo pozornosti svetových médií, ale zároveň pracovalo na rozvíjaní hospodárskych vzťahov s Ruskom. Posilňovanie ekonomických väzieb medzi Tureckom a Ruskom je pre Európsku úniu obzvlášť citlivou otázkou, pretože turecké spoločnosti sa chopili príležitosti začať rozvíjať obchodné vzťahy s Ruskom v oblastiach, v ktorých predtým dominovali jednotlivé členské štáty Únie.

Napätie medzi jednotlivými členmi EÚ a Erdoganovou vládou narástlo až do tej miery, že niektoré krajiny oficiálne požiadali Ankaru, aby aby oficiálne deklarovala podstatu svojich vzťahov s Putinovým režimom. Vzhľadom na to, že Erdoganovou srdcovou záležitosťou je stimulačná menová politika, jeho krajina má problémy s infláciou a devalváciou. Len tento rok stratila turecká líra voči doláru štvrtinu svojej hodnoty, čím sa turecké produkty stali pre ruských dovozcov mimoriadne atraktívnymi.

Štyri milióny utečencov

Ale aj pri slabej líre a rubli došlo v júli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka k 25-percentnému nárastu celkového objemu obchodu. Niektorí tureckí predstavitelia rozkvet hospodárskych vzťahov s Ruskom otvorene oslavujú. Napríklad turecký minister obchodu Adil Karaismailoglu zverejnil tweet, v ktorom ocenil, že za posledné tri mesiace vzrástol obchod tureckého automobilového priemyslu s Ruskom o 58 percent.

Minister takisto poukázal na vedúce postavenie Turecka pri otváraní námorných koridorov pre Rusov. Hoci vo viacerých európskych metropolách hľadia na kroky Turecka s nevôľou, k žiadnym zásadným zmenám v postoji k Ankare nedôjde, pretože Erdoganov režim sa prejavil ako dôležitý faktor geopolitickej stability. Okrem toho, že Turecko je členom NATO, netreba zabúdať, že v krajine sa nachádzajú približne štyri milióny sýrskych utečencov, ktorí by mohli vyvolať mohutnú migračnú vlnu. A tú Európa nie je pripravená prijať, pripomína server b92.

Ďalšie dôležité správy

WA 26 Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan reční počas podpisu dohody o vývoze obilia z Ukrajiny cez Čierne more v istanbulskom paláci Dolmabahce v piatok 22. júla 2022. Príslušný dokument za Rusko podpísali minister obrany Sergej Šojgu a za Ukrajinu minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov. Dohody majú podľa britského denníka The Guardian umožniť aj bezpečný prevoz ruských umelých hnojív po mori, ktoré sú dôležité pre zmiernenie svetovej potravinovej krízy spôsobenej ruskou invázi
Neprehliadnite

Turecká centrálna banka znížila kľúčový úrok napriek prudko rastúcej inflácii