Remišová: Výmena figúrok nestačí

Hnutie OĽaNO vyzýva prezidenta Andreja Kisku, aby neprijal podmienky premiéra Roberta Fica, ktorými šéf vládneho kabinetu podmieňuje svoju demisiu. Výmena figúrok totiž na obnovu dôvery v štát a jeho inštitúcie nestačí, najpoctivejším riešením sú predčasné voľby. Vyhlásila to predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová v reakcii na premiérovo rozhodnutie ohľadom demisie.

„Vyzývame pána prezidenta, aby podmienky Roberta Fica neprijal. Pretože ak ľudia stratili dôveru v štát a jeho inštitúcie, na obnovenie tejto dôvery je najpoctivejším riešením dať opäť ľuďom príležitosť rozhodnúť,“ povedala V. Remišová, podľa ktorej na obnovenie dôvery výmena figúrok nestačí.

„Je jedno, či na poste premiéra bude Robert Fico, alebo jeho figúrka, pretože Robert Fico ostáva predsedom Smeru. Všade vidíme prepojenia na Smer,“ uviedla.

R. Fico týmto rozhodnutím podľa Remišovej hovorí ľuďom, že sú v podstate nesvojprávni. „Akoby si nevedeli vybrať alternatívu,“ poznamenala V. Remišová. Je podľa nej absurdné, aby dnes premiér tvrdil, kto bude vo vláde a s kým. „Takto sa k ľuďom nemôže správať,“ vyhlásila a zdôraznila, že za súčasnú krízu a stav spoločnosti môže v prvom rade vládna koalícia, nie médiá ani opozícia.

Kritizovala aj predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára. „Tvrdil ľuďom, že ide rokovať o predčasných voľbách. Teraz sa zdá, že už predčasné voľby nie sú v hre. Béla Bugár zradil ľudí a táto vládna koalícia zradila ľudí na námestiach,“ uzavrela.

Blahová: Vláda nepočúva hlas ľudí

Vláda nepočúva hlas ľudí, ktorí žiadajú pád vlády a predčasné parlamentné voľby. Občanom iba výmena figúrok nestačí. Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Reakcie na Fica: Výmena figúrok nestačí, Most verejne pácha samovraždu

Zdroj: SITA / Diana Černáková

„Táto vládna kríza nie je o výmene figúrok. Stali sme sa svedkami, že Robert Fico navrhuje výmenu figúrok. Vláda ale nie je o ňom, ale o štruktúrach prerastených do každého kúta štátu. Nemôže to stačiť nám ani občanom a rozhodne im to nestačí,“ vyhlásila N. Blahová.

SaS považuje za úbohé, že sa R. Fico znížil k vydieraniu prezidenta. „Prezident má silný mandát, je priamo volený občanmi a je to jeho rozhodnutie, ako naloží s demisiou premiéra,“ zdôraznila N. Blahová.

Komentovala aj správanie Mosta-Híd, ktorý dosiaľ oficiálne žiadal predčasné voľby a hrozil odchodom z koalície, ak sa na nich s partnermi nedohodne. Zmenu postoja označila N. Blahová za páchanie verejnej samovraždy.

Kresák: Je to veľký úspech

Stalo sa to, v čo nikto nedúfal, sme spokojní, uviedol poslanec koaličného Mostu-Híd Peter Kresák v reakcii na slová premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý pripustil svoju demisiu za určitých podmienok.

P. Kresák uznáva, že uznesenie republikovej rady Mostu-Híd hovorilo buď o predčasných voľbách alebo o odchode z koalície. „Toto uznesenie bolo jednoznačné, ale človek musí počítať s nejakým vývojom. Republiková rada zmocnila predsedu Bélu Bugára a predsedníctvo Mostu-Híd, aby na zásadné zmeny reagovali. A stalo sa to, v čo nikto nedúfal. Toto je zásadná zmena. Je to dokonca viac, ako hovoril prezident Andrej Kiska, keď spomínal rekonštrukciu vlády,“ povedal P. Kresák s tým, že avizované odstúpenie Fica je veľký úspech.

Týmto scenárom sa podľa jeho slov zaoberalo nielen stranícke predsedníctvo, ale aj poslanecký klub Mostu-Híd. „Bolo to odobrené jednomyseľne. Je to cesta, ktorá má viesť k upokojeniu situácie,“ dodal.

Šebej si chce dať čas

František Šebej z Mosta-Híd nateraz nechce komentovať aktuálnu politickú situáciu. Tvrdí, že sa k nej vyjadrí neskôr. „Odpoviem na to neskôr, majte, prosím, pochopenie,“ napísal v SMS odpovedi agentúre TASR v stredu večer.

F. Šebej sa v stredu okolo obeda vyjadril, že stanovisko Republikovej rady Mosta-Híd je jednoznačné, „a to, že buď padne dohoda na predčasných voľbách, alebo bugárovci odchádzajú z koalície“.

„Toto je problém na Slovensku, že vzdelávanie je nedostačujúce, teda nevedia čítať s porozumením,“ povedal F. Šebej. Na otázku, čo by Most-Híd urobil, ak by došlo k výmene premiéra, F. Šebej odvetil, že by to záviselo na tom, kto bude nový predseda vlády. „Ale naše uznesenie republikovej rady s tým nepočíta. To počíta s tým, že buď budú predčasné voľby, alebo odchádzame z vlády,“ dodal.

Žiga: Fico ukázal, že mu na krajine záleží viac ako na funkci

Robert Fico svojím rozhodnutím ukázal, že na prvom mieste myslí na stabilitu Slovenska a že mu na krajine záleží oveľa viac ako na funkcii. Uviedol to minister hospodárstva a podpredseda Smeru Peter Žiga.

„Je to historicky prvý premiér, ktorý dokázal urobiť takéto vážne rozhodnutie. Bolo by nezodpovedné odovzdať krajinu do rúk amatérskej opozície,“ doplnil.

Rekonštrukcia vlády situáciu nerieši, zhodli sa KDH, PS a SPOLU

Demisia predsedu vlády SR už nestačí, naozajstným riešením súčasnej politickej situácie a reálnym krokom k obnoveniu dôvery verejnosti vo vlastný štát sú predčasné voľby. V reakcii na ponuku Roberta Fica odstúpiť z postu premiéra, ak bude pokračovať súčasná vládna koalícia, sa na tom zhodli mimoparlamentné strany.

KDH naďalej zastáva názor, že by sa mali konať predčasné parlamentné voľby. „To je poctivé riešenie pre Slovensko, nie údajná rekonštrukcia vlády,“ zdôraznili vo svojom vyhlásení kresťanskí demokrati.

V rovnakom duchu hovorí aj Progresívne Slovensko (PS). „Rekonštrukcia vlády uvrhne Slovensko do ešte hlbšej krízy, s nebezpečnými dôsledkami pre dôveru ľudí v demokratický štát,“ tlmočil názor strany riaditeľ komunikácie PS Ľubomír Ondrejkovič. Odvoláva sa i na aktuálny prieskum, v ktorom až 43 percent opýtaných preferuje koniec súčasnej vládnej koalície.

SPOLU – občianska demokracia sa vo svojej kritike zameriava na Most–Híd, pristúpenie bugárovcov na rekonštrukciu vlády považuje za škodlivé pre Slovensko. „Personálne zmeny v súčasnej vláde nie sú dostatočné. Krajina potrebuje hlboké systémové zmeny, no vláda na čele so Smerom tieto zmeny nemôže uskutočniť,“ uviedla hovorkyňa SPOLU Silvia Hudáčková.

Blaha vládu bez Fica ako lídra nepodporí

Ak v novej vláde nebude Robert Fico rozhodujúcim hráčom, poslanec Smeru Ľuboš Blaha nevidí dôvod ju podporovať. Povedal to s tým, že aj po odchode Fica musí mať kabinet ľavicový potenciál. Na avizovanú demisiu R. Fica sa preto Blaha díva rozpačito.

„Ja plne stojím za Robertom Ficom, je to pre mňa garancia ľavicovej vlády. Ak bude on rozhodujúci hráč, tak OK, ak to tak nebude, nevidím dôvod podporovať takúto vládu. Musím mať pocit, že on riadi kabinet,“ vysvetlil svoj postoj Ľ. Blaha. Ak by sa vláda politicky presúvala do centristicko-liberálnych polôh, Ľ. Blaha s tým bude mať problém. „Ak mi ale dá Robert Fico garancie, že ostane ľavicová, budem ju podporovať. Musím sa s ním stretnúť,“ dodal.

Podpredseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž tvrdí, že jeho strana týmto krokom vyšla v ústrety koaličnému partnerovi. „Ako by v tejto atmosfére vyzerali predčasné voľby? Viete si predstaviť, aké by mohli byť konfrontačné? Videli sme, že sa mobilizovala aj naša základňa,“ konštatoval.

Kollár: Dávať prezidentovi podmienky je drzé

Dávať podmienky prezidentovi je drzé. Myslí si to líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

„Myslím, že je to drzé, prezidentovi sa podmienky nedávajú,“ povedal. „Na vyjadrenie premiéra Slovensko dlho čakalo,“ uviedol s tým, že by to mohlo Slovensko nejakým spôsobom posunúť. „Naša strana deklarovala, že ak chceme obnoviť dôveru v štát, mali by rozhodnúť ľudia,“ podotkol a dodal, že podľa hnutia Sme rodina by boli najlepším riešením predčasné voľby.

Reakcie na Fica: Výmena figúrok nestačí, Most verejne pácha samovraždu

Zdroj: SITA / Diana Černáková

Pozíciu Mosta-Híd, ktorý doposiaľ hovoril len o predčasných voľbách alebo o vystúpení z vládnej koalície, nechcel B. Kollár hodnotiť. „Prečo to urobili, to je otázka na pána Bugára,“ uviedol. Podľa neho však toto rozhodnutie strane Most-Híd nepomôže.

B. Kollár vníma náladu v spoločnosti ako „veľmi silnú vlnu“ a podľa neho aj piatkové protesty v uliciach ukážu, čo si ľudia o politickej situácii myslia.