Otázka ľudských práv bola v pondelok jednou z hlavných tém rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Tí rozhodli o uvalení sankcií voči 11 osobám a štyrom spoločnostiam zo šiestich rôznych krajín. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci.

EÚ rozhodla o uvalení sankcií okrem iného za rozsiahle a svojvoľné zadržiavanie Ujgurov v čínskej provincii Sin-ťiang, represie v Kórejskej ľudovodemokratickej republike, mimosúdne popravy a násilné únosy ľudí v Líbyi, mučenie a represie proti LGBTI osobám a politickým oponentom v Čečensku a tiež za mučenie, mimosúdne, hromadné alebo svojvoľné popravy a vraždy v Južnom Sudáne a Eritrei.

Na snímke europslankyňa Miriam Lexmann (nominantka KDH) počas 9. schôdze NR SR 8. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Čína uvalila sankcie na piatich europoslancov vrátane Miriam Lexmann

Korčok pripomenul, že EÚ vlani prijala sankčný globálny mechanizmus, ktorý jej umožňuje uvaľovať cielené sankcie voči osobám alebo firmám, podieľajúcim sa na porušovaní ľudských práv.

„Tento mechanizmus bol dnes obohatený o 11 mien a štyri spoločnosti z celkovo šiestich krajín. Je to odpoveď EÚ ako celku na to, že sa vo svete porušujú ľudské práva. Musíme k tomu zaujať jednoznačný postoj," opísal situáciu.

Ministri o dodržiavaní ľudských práv vo svete diskutovali aj s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovou.

EBE 43 Peking - Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching počas otvorenia konferencie Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (CPPCC) v Pekingu 4. marca 2021. FOTO TASR/AP
Chinese President Xi Jinping attends the opening session of Chinese People's Political Consultative Conference (CPPCC) at the Great Hall of the People in Beijing, Thursday, March 4, 2021. (AP Photo/Andy Wong)
Neprehliadnite

Po EÚ pristúpili k uvaleniu sankcií na Čínu aj Spojené štáty a Británia

Čína na krok Rady EÚ okamžite odpovedala odvetnými sankciami, ktoré sa týkajú piatich poslancov Európskeho parlamentu a piatich právnických subjektov a inštitúcií EÚ. Korčok uviedol, že ministri túto informáciu dostali už počas rokovaní a nepovažujú ju za adekvátnu.

Naša reakcia sankcionovať osoby, ktoré sa podieľali na porušovaní ľudských práv ujgurskej menšiny v Sing-ťiangu, je oprávnená," povedal Korčok. Dodal, že Únia nechce reagovať na čínske sankcie ďalšími krokmi, aby sa neroztočila špirála sankcií a odvetných opatrení.

Zároveň zdôraznil, že otázka ľudských práv je súčasťou pevnej agendy EÚ vo vzťahoch s Čínou, ktorú inak považuje za dôležitého partnera. „Ale keď vidíme, že je problém, tak využívame ten mechanizmus, ktorý máme," konštatoval Korčok.