Napriek tomu sa pravidelne objavujú články v médiách, ktoré tvrdia opak. Radi sa odvolávajú na organizáciu spracovateľov dreva, pričom najviac verejne kričí práve ten, ktorý sa zaraďuje priamo k priekupníkom s drevom. A „zhodou okolností“ kričal aj na predvolebnom brífingu jednej z opozičných strán. Áno, presne tej cirkusovej, s ktorou by do vlády išiel iba politický samovrah.

Najskôr sa podsúvalo, že ťažím z toho, že som minister životného prostredia. Keď sa prišlo nato, že je to nepredstaviteľné a každé rozhodnutie je pod drobnohľadom tretieho sektora, prišli konšpiračné teórie o obchodoch z druhej ruky. Faktom je, že spoločnosť Taper neodobrala ani kubík dreva od Štátnych lesov SR, ktoré jediné s takýmto drevom môžu obchodovať a naopak obchoduje na trhu, ako každý iný. A faktom je, že obchodný život spoločnosti neovplyvňujem. Rovnako nemám žiaden konflikt záujmov ako verejný funkcionár, pretože moja funkcia nemá na rozhodnutia v tejto oblasti žiaden dosah. Bodka.

Trend však teraz prišiel s novým tvrdením, že údajne nevytváram dobré prostredie pre rozvoj domáceho priemyslu a podnikania. A to vraj preto, lebo firma Taper má z predaja do zahraničia tretinu svojich tržieb. Trend ďalej tvrdí, že z dreva, čo vyvezie do zahraničia by mohla fungovať väčšia drevospracujúca fabrika na Slovensku a zamestnať ľudí.

Je až neuveriteľné s akou ľahkosťou „odborný“ týždenník urobí takýto záver bez ohľadu na naozajstnú komplexnosť drevospracujúceho sektora a všetkých problémov s ktorými zápasí. Od nedostatočných inovácií, možnosti prístupu na zahraničné trhy, marketingu, investícií a mnoho ďalšieho. Autor tejto analýzy by mal mať väčšiu úctu k faktom a nespoliehať sa na tvrdenia ľudí, ktorí týždenník Trend použijú len iba ako nástroj konkurenčného boja.

Schizofrénia Trendu spočíva aj v tom, že má podtitul týždenník o ekonomike a podnikaní, ale to čo navrhuje je skôr o plánovanom hospodárstve z éry socializmu. Slovensko je však trhová ekonomika, kde o vzniku a pôsobení súkromnej spoločnosti nerozhoduje štát a celkom určite sa nedá žiadnej firme určiť koľko percent má alebo nemá vyvážať do zahraničia. To sa naposledy dialo v plánovanom hospodárstve za socializmu a rozhodne to nie je v súlade s pravidlami EÚ o voľnom pohybe tovaru.

Mimochodom, redaktor by si mohol upraviť nepravdu, na ktorej postavil celý záverečný odsek článku. Stačia tri kliky a zistil by, že "tajomný" pán Lelák už dávno nie je vo svojej funkcii. To by sa však konšpiračná teória v článku zrejme hneď zrútila.

Autor je minister hospodárstva SR

TREND opakovane (naposledy v pondelok) ponúkol stretnutie a priestor na široký rozhovor Petrovi Žigovi, v ktorom má možnosť sa vyjadriť nielen k danej téme ale napríklad aj k jeho práci na vylepšení podnikateľského prostredia na Slovensku. Odpoveď sme zatiaľ nedostali.