Približne 150 ľudí skončilo vo väzbe v nadväznosti na celosvetovú policajnú operáciu namierenú proti obchodovaniu s drogami či zbraňami na skrytej časti internetu označovanej ako darknet. Podľa agentúry AFP to oznámila európska policajná agentúra Europol.

Úrady pri zásahu zaistili milióny eur v hotovosti či kryptomenách aj omamné látky a strelné zbrane.

„Aj tam vás dostaneme“

„Cieľom týchto operácií je dať najavo zločincom, ktorí operujú na darknete, že bezpečnostná komunita má k dispozícii nástroje a medzinárodné partnerstvo, aby ich odhalila a dohnala k zodpovednosti za ich nelegálne aktivity,“ povedal námestník operačného riaditeľa Europolu Jean-Philippe Lecouffe.

Globálna operácia s názvom DarkHunTOR podľa európskej policajnej agentúry pozostávala zo zásahov v siedmich európskych krajinách vrátane Nemecka a Francúzska, ďalej v Spojených štátoch a Austrálii.

Najviac podozrivých, 65, bolo zatknutých v USA, ďalších 47 v Nemecku a 24 v Británii. Europol hovorí o jednej z najväčších doterajších iniciatív v súvislosti s obchodovaním na odvrátenej strane internetu.

Išli po používateľoch

Takzvaný darknet je sústava webových stránok, ktoré sú navrhnuté tak, aby zostávali mimo dosahu bežne používaných internetových vyhľadávačov.

„Sú obľúbené medzi zločincami, pretože nakupujúci a predajcovia sú z väčšej časti nedohľadateľní,“ vysvetľuje agentúra Reuters.

Do tohto roka patril medzi najväčšie platformy tohto druhu web s názvom DarkMarket, v januári ale nemecké úrady oznámili, že polícii sa podarilo toto online trhovisko vyradiť z činnosti a zadržať 34-ročného Austrálčana, ktorý ho prevádzkoval.

Nový zásah podľa Reuters necielil na správcov stránok ako predchádzajúce operácie, ale na predajcov a zákazníkov. Policajti pri ňom zabavili 26,7 milióna eur v hotovosti a kryptomenách, ako aj 234 kilogramov drog.

Slovanet
Neprehliadnite

Na dark webe sa objavili odcudzené údaje o milióne kreditných kariet