Ratingová agentúra Fitch potvrdila Slovensku hodnotenie na úrovni A. Súčasne však zmenila stabilný výhľad na negatívny. Podľa Ministerstva financií (MF) SR hodnotenie realisticky odráža ekonomickú situáciu, v akej sa Slovensko ocitlo v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. TASR o tom informoval tlačový odbor MF SR.

Oproti pôvodným očakávaniam strata výnosov spojená s prepadom hospodárskeho rastu a fiškálnymi stimulačnými opatreniami povedie k dlhodobejšiemu zvýšeniu fiškálneho deficitu, uviedla agentúra.

Hodnotenie je podľa ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO) v súlade s očakávaniami. ,,Boj s pandémiou je obrovskou záťažou pre verejné financie krajín, čo sa logicky odráža aj v zhoršení ich fiškálnej pozície. Pre nás je kľúčové udržať áčkové ratingy, to znamená držať sa pri rozpočtovo zodpovedných krajinách, aby refinancovanie Slovenska predstavovalo čo najmenšiu záťaž pre štátny rozpočet, a teda pre občanov," skonštatoval.

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie na tému: Zdravotníci pomáhajú Slovensku 20. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Situácia sa zlepšuje, tvrdí Krajčí. Premiér však predĺženie núdzového stavu nevylúčil

Z analýzy agentúry podľa MF vyplýva, že na konci septembra predstavovali výdavkové opatrenia, súvisiace s pandémiou dve percentá HDP prognózovaného Fitchom, zatiaľ čo príjmové opatrenia predstavovali jedno percento HDP.

Agentúra Fitch očakáva, že fiškálne saldo dosiahne v tomto roku - 8,1 percenta HDP, kým predchádzajúce hodnotenie bolo -7,7 percenta a v roku 2019 -1,3 percenta. V budúcom roku dôjde k miernemu zlepšeniu na úrovni -6,3 percenta a v roku 2022 by mal deficit verejných financií dosiahnuť -5,4 percenta. Agentúra tiež odhaduje, že hrubý verejný dlh dosiahne vrchol na úrovni 64 percent HDP.

Výhľad na Bratislavu Bratislavský hrad veterné turbíny elektráreň Rakúsko Staré Mesto
Neprehliadnite

Slovensko dostalo horší rating od agentúry Fitch. Prišlo o A+

Ako uviedol minister, každé euro dlhu je záchranným kolesom pre občanov. Hovorí, že pandémia zastihla Slovensko ,,ekonomicky chorľavé". ,,Ale treba myslieť na to, že príde čas, keď budeme musieť z toho dlhového vrcholu zostúpiť do bezpečia," dodal Heger.