Spotrebiteľské ceny v Írsku zrýchlili minulý mesiac rast nad 9 percent, čím sa inflácia dostala na najvyššiu úroveň za takmer štyri desaťročia. Pod rast cien sa podpísali najmä ceny energií a potravín. Informoval o tom server RTTNews, ktorý zverejnil údaje írskeho štatistického úradu.

Spotrebiteľské ceny v Írsku vzrástli v októbri medziročne o 9,2 percenta po 8,2-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. To znamená najvyššiu mieru inflácie od júna 1984, keď sa ceny zvýšili o 9,7 percenta.

Vývoj cien najviac ovplyvnili náklady na energie. Tie sa zvýšili o 47,7 percenta. Aj ceny potravín a nealkoholických nápojov zaznamenali dvojpercentné zvýšenie. Rast dosiahol 10,6 percenta. Náklady na dopravu sa zvýšili o 9,8 percenta.

Zrýchlenie zaznamenali spotrebiteľské ceny v Írsku aj nad medzimesačnej báze. V októbri vzrástli o 1,6 percenta, zatiaľ čo v septembri stagnovali.

Ďalšie dôležité správy

PK 36 Neu-Anspach - Na snímke stĺpy elektrického vedenia v Neu-Anspachu neďaleko Frankfurtu nad Mohanom 11. októbra 2022. FOTO TASR/AP

Power poles and cables are pictured in Neu-Anspach near Frankfurt, Germany, Tuesday, Oct. 11, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Výpadky elektriny im túto zimu hrozia viac než zvyšku Európy. Francúzsko a Írsko majú problém