Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer sa stretol na okraj ministerskej schôdzky členských krajín NATO so svojím americkým náprotivkom Antonym Blinkenom. Obaja potvrdili strategické partnerstvo Slovenska a USA, odsúdili útoky Ruska na ukrajinskú civilnú infraštruktúru a zhodli sa na nevyhnutnosti pokračovať v širokej podpore Ukrajiny. 

„Masívne raketové útoky na elektrárne, rozvodnú sieť či bytové domy na Ukrajine nemajú vojenský osoh, len znásobujú utrpenie obyvateľstva. Rusko musí za tieto neakceptovateľné činy niesť zodpovednosť,“ vyhlásil Rastislav Káčer s tým, že je naším bezpečnostným záujmom a morálnou povinnosťou zabrániť humanitárnej katastrofe, ktorú sa Rusko snaží na Ukrajine vyvolať. Zároveň vyzdvihol doterajšiu pomoc USA pri posilnení obrany a bezpečnosti Slovenska.

Diskutovali o aktuálnej situácii na Ukrajine

Počas prvého dňa zasadnutia šéfov diplomacií krajín NATO spojenci podľa slovenského ministerstva zahraničia diskutovali o aktuálnej situácii na Ukrajine, dôsledkoch pokračujúcej ruskej agresie aj možnostiach ďalšej pomoci Kyjevu.

„Neustále vyhodnocujeme možnosti, ako Ukrajine pomôcť brániť sa. Cvičíme ukrajinských vojakov, dodávame novú obrannú techniku a priebežne opravujeme tú poškodenú,“ doplnil Rastislav Káčer. Slovensko v rámci NATO prispelo takmer pol miliónom eur na nákup zimného výstroja pre ukrajinských vojakov.

Budúcnosť vzťahov Aliancie s Ukrajinou

Spojenci diskutovali aj o budúcnosti vzťahov Aliancie s Ukrajinou. „Je načase, aby sme sa začali vážne rozprávať o vízii pre nášho východného suseda. Nechceme, aby sa takýto konflikt v budúcnosti zopakoval, preto by mala Ukrajina mať jedného dňa rovnaké bezpečnostné záruky, aké máme dnes my. Z morálneho hľadiska si to Ukrajina jednoznačne zaslúži,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.

Ďalšie dôležité správy

KK51 Madrid - Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystupuje prostredníctvom videokonferencie počas záverečného dňa výročného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO 21. novembra 2022 v Madride. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy appears on a large screen as he speaks via video conference during the 68th Annual Session of the NATO Parliamentary Assembly in Madrid, Spain, Monday, Nov. 21, 2022. (AP Photo/Andrea Comas)
Neprehliadnite

Ukrajina aj naďalej úpenlivo prosí o členstvo v NATO. K pokroku možno dôjde až budúce leto