Energetická diverzifikácia s cieľom odstrihnúť sa od ruských zdrojov by mohla trvať roky. To znamená riziko dlhšie trvajúcej stagflácie, teda obdobia ekonomickej stagnácie a vysokej inflácie a v prípade Európy riziko recesie. Uviedol to prezident Svetovej banky (SB) David Malpass. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Malpass vo svojom prejave na pôde Stanford University v stredu povedal, že v prípade Európy je tu zvýšená pravdepodobnosť recesie, Čína zaznamenáva prudké spomaľovanie rastu a americká ekonomika za 1. polrok tohto roka vykázala pokles. Takýto vývoj bude mať vážne následky pre rozvíjajúce sa ekonomiky, dodal šéf SB. Na súčasnú „dokonalú búrku" v podobe rastúcich úrokových sadzieb, vysokej inflácie a spomaľujúceho sa rastu je potrebné reagovať novými makro- a mikroekonomickými prístupmi, ktorých súčasťou sú napríklad lepšie cielené výdavky, povedal Malpass.

Zároveň uviedol, že podľa správy SB o vývoji chudoby (zverejnená bude na budúci týždeň) sa proces redukcie tohto javu po desaťročiach pokroku spomalil už v roku 2015, teda ešte pred nástupom pandémie nového koronavírusu. Tá pritom uvrhla do extrémnej chudoby ďalšie desiatky miliónov ľudí. Navyše, správa poukazuje aj na pokles globálneho mediánového príjmu. Ten klesol o 4 percentá, čo predstavuje prvý pokles od začatia hodnotenia tohto ukazovateľa Svetovou bankou v roku 1990, dodal Malpass.

Ďalšie dôležité správy

WA 18 archív Augsburg - Na archívnej snímke z 27. mája 2021 eurová minca leží na stole v nemeckom meste Augsburg.  Spoločná európska mena po krátkej stabilizácii pokračuje v oslabovaní. Jej kurz v utorok ráno 23. augusta 2022 padol na nové takmer 20-ročné minimum. Dôvodom sú obavy týkajúce sa dodávok energií a rastu ekonomiky v eurozóne. Ďalším faktorom je posilňovanie dolára.FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 27.05.2021, Bayern, ugsburg: Eine Ein-Euro-Münze liegt auf einem Tisch.
Finanzexperten erwarten e
Neprehliadnite

Recesia príde do Európy skôr ako do USA. Euro môže voči doláru ďalej klesnúť