Rast veľkoobchodných cien v Rakúsku dosiahol minulý mesiac nový rekord, pričom nahor ich naďalej ťahajú ceny kovov, palív a priemyselných hnojív. Poukázali na to koncom tohto týždňa zverejnené údaje rakúskeho štatistického úradu. Informoval o tom server RTTNews.

Aprílové tempo rastu

Veľkoobchodné ceny v Rakúsku vzrástli v apríli medziročne o 26 percent po 25,6-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Aprílové tempo rastu je tak najvyššie od začatia evidovania príslušných údajov v roku 1973.

Prudko vzrástli najmä ceny tuhých palív, kde rast dosiahol 109,5 percenta. Ceny ďalších ropných produktov sa zvýšili o 97,4 percent. Výrazný rast zaznamenali aj ceny železa a ocele, ako aj ceny umelých hnojív a ďalších agrochemikálií. V prvom prípade sa zvýšili o 85,8 percent a v druhom o 82,6 percent.

Vývoj zahraničného obchodu

Štatistický úrad zároveň zverejnil informácie o vývoji zahraničného obchodu Rakúska za mesiac február. Ako informoval, Rakúsko zaznamenalo obchodný deficit, ktorý dosiahol 1,21 miliardy eur, zatiaľ čo v rovnakom mesiaci minulého roka predstavoval schodok 324,3 milióna eur.

Zvýšil sa dovoz aj vývoz, dovoz však rástol omnoho výraznejšie. Zatiaľ čo export sa zvýšil medziročne o 14,7 percent, dovoz zaznamenal rast o 21,1 percent.

Ďalšie dôležité správy

EBE 24 Paríž - Na snímke zákazník sa pripravuje na tankovanie nafty na čerpacej stanici počas zníženia cien pohonných hmôt vo Ville d'Avray na okraji francúzskej metropoly Paríža 9. apríla 2020. Celonárodná blokáda vo Francúzsku znížila hospodársku aktivitu v krajine o 36 %. Blokáda vo Francúzsku nadobudla účinnosť 17. marca a vláda už avizovala, že ju predĺži 15. apríla, čo sa všeobecne očakáva. FOTO TASR/AP
A customer prepares to pump diesel at a petrol station in Ville d'Avray, outside, Paris
Neprehliadnite

Spotrebiteľské ceny v Rakúsku výrazne vzrástli, sú najvyššie za takmer štyri desaťročia