Tempo rastu podnikateľskej aktivity v eurozóne v júni ďalej spomalilo a výhľadové ukazovatele naznačujú, že by hospodárstvo regiónu mohlo v tomto štvrťroku klesnúť. Rast životných nákladov totiž spôsobil, že spotrebitelia zostávajú obozretnejší. Súhrnný index nákupných manažérov (PMI) za jún klesol na 52 bodov, najnižšie za 16 mesiacov. Vo svojej spresnenej správe to dnes uviedla spoločnosť S & P Global, ktorá index zostavuje. V máji bol index na 54,8 bodu.

Klesli viaceré indexy

Index nákupných manažérov je považovaný za usmernenie zdravia ekonomiky. Ak sa index nachádza nad päťdesiatbodovou hranicou, signalizuje rast aktivity.

„Prudké zhoršenie tempa rastu podnikateľskej aktivity v eurozóne zvyšuje riziko, že región v treťom štvrťroku skĺzne do hospodárskeho poklesu," povedal ekonóm S & P Global Chris Williamson. „Spracovateľský priemysel po prvý raz za dva roky už klesá a sektor služieb utrpel výraznú stratu dynamiky rastu v súvislosti s krízou životných nákladov. Výdavky domácností na tovary a služby sa dostali pod značný tlak v dôsledku prudkého rastu cien."

Index dominantného sektora služieb klesol na 53 bodov z májových 56,1 bodu. Čiastkový index priemyselných firiem, zverejnený minulý týždeň, ukázal, že výroba v spracovateľskom priemysle v júni prvýkrát od počiatočnej vlny pandémie choroby covid-19 pred dvoma rokmi klesla.

Index nového podnikania klesol na 50 bodov z 53,3 bodu, najnižšie za viac ako rok. To naznačuje, že nemožno očakávať rýchly obrat v ekonomike.

Rola inflácie

„Júnové údaje PMI preto naznačujú, že riziká sa čoraz viac prikláňajú k tomu, že ekonomika skĺzne do útlmu. Súčasne s tým sa zmierňujú inflačné tlaky, zostávajú ale zvýšené," dodal Williamson.

Inflácia v eurozóne v júni vystúpila na rekordných 8,6 percenta, čo je viac ako štvornásobok cieľa Európskej centrálnej banky (ECB). Tá zatiaľ zaostáva za mnohými centrálnymi bankami v sprísňovaní doteraz mimoriadne uvoľnenej menovej politiky, tento mesiac však plánuje začať zvyšovať úrokové sadzby. ECB už skôr uviedla, že v júli plánuje zvýšiť sadzby o 0,25 percentuálneho bodu a v septembri o 0,5 percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

Podnikateľ
Neprehliadnite

Dôvera podnikateľov v ekonomiku sa medzimesačne opäť zhoršila