Rast inflácie v Taliansku sa v marci 2022 opäť zrýchlil a dosiahol najväčšie tempo za vyše 31 rokov. Ukázali to vo štvrtok predbežné údaje talianskeho štatistického úradu ISTAT, ktoré prevzala TASR.

Podľa rýchleho odhadu sa medziročná miera inflácie v tretej najväčšej ekonomike eurozóny v marci 2022 zvýšila na 6,7 percenta z 5,7 percenta vo februári. Prekonala tak očakávania analytikov, ktorí počítali s jej nárastom na 6,4 percent, a dosiahla pritom najvyššiu úroveň od novembra 1990.

Hlavný inflačný tlak pochádzal z energetických produktov, ktorých ceny vyskočili v marci medziročne o 52,9 percent (o 45,9 percent vo februári). Aj ceny potravín pokračovali v marci v raste, pričom ceny spracovaných potravín stúpli o 4 percentá (o 3,1 percenta mesiac predtým) a nespracovaných potravín o 8 percent (o 6,9 percenta vo februári). Ceny tovarov dlhodobej spotreby sa zvýšili o 1,9 percenta (po náraste o 1,2 percenta).

Medziročná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny energií a potravín, sa v marci zvýšila miernejšie, na 2 percentá z 1,7 percenta. V medzimesačnom porovnaní stúpli spotrebiteľské ceny v Taliansku v marci o 1,2 percenta, čo je viac ako februárových 0,9 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin školil Draghiho, vysvetľoval mu, ako má platiť za plyn v rubľoch