Rusko zaznamenalo za posledný týždeň nulový rast spotrebiteľských cien, ktorý nasledoval po miernej deflácii. Ukázali to zverejnené údaje ruského štatistického úradu Rosstat. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Začiatkom marca, krátko po tom ako Rusko zaútočilo 24. februára na Ukrajinu, vyskočila týždenná inflácia v Rusku na 2,22 percenta. Odvtedy sa však tempo rastu spotrebiteľských cien postupne spomaľovalo, k čomu prispelo posilňovanie rubľa podporené umelými zásahmi štátu.

V týždni do 27. mája zaznamenali spotrebiteľské ceny v Rusku stagnáciu. Tá pritom nasledovala po týždni, v ktorom ceny o 0,02 percenta klesli. Bol to prvý týždenný pokles spotrebiteľských cien v krajine od augusta minulého roka.

Od začiatku tohto roka dosiahla medziročná inflácia v Rusku 11,82 percenta. Spotrebiteľské ceny vzrástli najvýraznejšie v apríli, keď rast dosiahol 17,83 percenta, čo bola najvyššia inflácia od januára 2002. Neskôr sa však inflácia zmiernila a k 20. máju dosiahla 17,51 percenta. Inflačný cieľ ruskej centrálnej banky je stanovený na 4 percenta a banka odhaduje, že inflácia by sa na túto úroveň mala dostať v roku 2024.

Ďalšie dôležité správy

Bankovky rubľa
Neprehliadnite

Kurz rubľa sa na začiatku týždňa výrazne posilnil. Prispievajú tomu kapitálové kontroly