Počas vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera sa za viac ako tri roky kompletne zrealizovalo len 154 eurofondových projektov, pri ktorých sa z eurofondov vyčerpalo len 650,5 milióna eur. Vyhlásil to na tlačovej besede podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD a poslanec Národnej rady Richard Raši.

Uviedol, že ide o projekty, na ktoré vlády Matoviča a Hegera vyhlásili výzvu a boli ukončené do 15. mája tohto roka. „Tieto dve vlády dokázali kompletne zrealizovať za tri roky iba 3,9 percenta všetkých eurofondov z končiaceho programového obdobia,“ uviedol.

Dodal, že väčšina týchto projektov bola zameraná na refundácie miezd cez pandémiu z operačných programov Ľudské zdroje a Efektívna verejná správa. „Na kompletne zrealizované projekty, ktoré zostanú ľuďom, ktoré dlhodobo zlepšia život v regiónoch, minuli vlády OĽaNO len 43,6 milióna eur,“ dodal.

Raši spresnil, že vychádza z informácií, ktoré mu poskytlo priamo ministerstvo investícií v rámci infozákona. Uviedol, že podľa nich bývalá ministerka Veronika Remišová kompletne nespravila ani jeden projekt informatizácie verejnej správy.

Dodal, že z Integrovaného regionálneho operačného programu, v ktorom je 1,9 miliardy eur, sa jej za viac ako tri roky podarilo kompletne zrealizovať len 45 projektov v celkovej hodnote 18,6 milióna eur, čo je menej ako jedno percento alokácie. „Remišová sa chváli, že z eurofondov spravila 3-tisíc kilometrov cyklochodníkov. Realita je však presne 2 358 metrov v piatich projektoch,“ uzavrel Raši.

Ďalšie dôležité správy

EBE 6 Brusel - Slovenský premiér Eduard Heger reční počas tlačovej konferencie na summite EÚ v Bruseli v piatok 24. marca 2023. FOTO TASR/AP

Slovakia's Prime Minister Eduard Heger speaks during a media confernce at an EU summit in Brussels, Friday, March 24, 2023. European leaders gathered Friday to discuss economic and financial challenges and banking rules, seeking to tamp down concerns about eventual risks for European consumers from banking troubles in the US and Switzerland. (AP Photo/Geer
Neprehliadnite

Slovensko môže prísť o miliardu z eurofondov, ale nie je v tom samo. Slabo čerpajú aj Francúzi