Rakúsky kancelár Sebastian Kurz odpovedal v stredu v rakúskom parlamente na otázky o politicky motivovaných nomináciách a pôvode peňazí od korporátnych sponzorov, píše agentúra DPA. Poslanci požiadali Kurza, aby im sprístupnil svoj kalendár a správy v mobilnom telefóne. To však konzervatívny kancelár odmietol.

S. Kurz je súčasťou vyšetrovania údajnej korupcie v Rakúskej ľudovej strane (ÖVP), ktorej Kurz šéfuje, a v krajne pravicovej Slobodnej strane Rakúska (FPÖ). ÖVP a FPÖ spoločne vládli od roku 2017 až do mája minulého roku. Vyšetrovanie spustila videonahrávka zo španielskeho ostrova Ibiza, na ktorej bývalý šéf FPÖ Heinz-Christian Strache diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) prezentuje ďalšie krajiny, ktoré pribúdajú do tzv. skupiny bezpečných krajín počas tlačovej konferencie v Bratislave 9. júna 2020. Voľný pohyb sa rozšíri o ďalších 16 krajín. Pôjde o Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. Konzílium odborníkov ich označilo ako bezpečné krajiny. V utorok o tom informoval premiér Igor Matovič.  FOTO TA
Neprehliadnite

Premiér Matovič: Mojou prioritou je udržať stabilitu vládnej koalície

H. Strache v tajne zhotovenej nahrávke konkrétne spomína firmu Novomatic, ktorá pôsobí v odvetví hazardných hier. Opozičné strany sa domnievajú, že Novomatic sa mohol snažiť svoj finančný dar podmieniť podporou FPÖ pre priaznivejší zákon o hazarde.

Sebastian Kurz v stredu zdôraznil, že jeho strana neprijíma finančné dary od spoločností pôsobiacich v oblasti hazardných hier a predaja zbraní. Takisto podotkol, že nebol súčasťou všetkých politických nominácií. Poslanci sa konkrétne zaujímali aj o nomináciu člena FPÖ do vedenia kasína prepojeného na Novomatic. S. Kurz v parlamente dodal, že správy so H. Strachem už nemá, preto ich nemôže poslancom sprístupniť.