Vlak EuroCity na ceste zo Grazu do západonemeckého Saarbrückenu sa zrazil s regionálnym vlakom okolo 12:45 SEČ na stanici v obci Niklasdorf, ktorá leží asi štyridsať kilometrov severozápadne od Grazu. Trať, ktorá obcou prechádza, spája Viedeň s korutánskou metropolou Klagenfurt.

Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Na mieste sú asi dve desiatky sanitiek. Stav niektorých zranených je podľa agentúry APA vážny. Úsek trate medzi Niklasdorfom a mestom Leoben je uzavretý.

K národnosti alebo veku obete, ktorá zjavne sedela vo vlaku EC216 do Saarbrückenu, polícia neoznámila žiadne podrobnosti. Telo mŕtvej pasažierky bude na základe žiadosti prokuratúry podrobené pitve.

Zranení boli prevezení do blízkych nemocníc. Kvôli počasiu nebolo možné nasadiť vrtuľníky. Záchranári z vlakov vyslobodili dohromady okolo 60 cestujúcich a členov vlakového personálu.

Najviac zničený bol vagón v prednej časti vlaku EuroCity. Jeho vagón 1. triedy mal kompletne zničené okná. Pri kolízii boli pravdepodobne poškodené stožiare a vedenie. Podľa údajov polície zrážka zjavne nastala v oblasti výhybiek, kde sa vlaky navzájom približujú.

Na miesto vyrazilo aj 42 hasičov so siedmimi vozmi. Museli použiť aj hydraulické prístroje.