Rakúska polícia odhalila v lyžiarskom stredisku St. Anton am Arlberg celkovo 96 cudzincov z celej Európy, ktorí porušili pandemické nariadenia týkajúce sa vstupu do krajiny a celoštátneho lockdownu. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.

Starosta obce v Tirolsku, patriacej k popredným lyžiarskym strediskám v Rakúsku, tento týždeň uviedol, že do St. Antonu prišli v poslednom čase desiatky mladých turistov z európskych krajín, ktorí obišli lockdownové opatrenia stanovujúce, že lyžiarske vleky môžu zostať otvorené, avšak hotely sú pre turistov uzavreté.

Spolkové ministerstvo vnútra Rakúska pozastaví pre situáciu v súvislosti s novým koronavírusom prevádzku na dvoch hraničných priechodoch. Opatrenie začne platiť v noci zo stredy na štvrtok (14. 1.). Ide o hraničný priechod Angern an der March - Záhorská Ves cestný/kompa (na snímke) a na Cyklomoste slobody, ktorý spája rakúsky a slovenský breh a vytvára prepojenie už existujúcich cyklotrás. V Záhorskej Vsi 14. januára 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Rakúsko bude kontrolovať hranice so Slovenskom a Českom najmenej do 7. februára

„Skontrolovaní a pokutovaní boli okrem iných Briti, Dáni, Švédi, Rumuni, Nemci, Austrálčania, Íri a Poliaci," oznámila tirolská polícia po kontrolnej akcii, ktorú v piatok večer vykonali jej príslušníci. Dodala, že za porušenie nariadení hrozia pokuty do výšky 2 180 eur.

Takmer deväťmiliónové Rakúsko zaznamenalo od začiatku pandémie 413 208 prípadov nákazy koronavírusom a 7 703 súvisiacich úmrtí. Počty nových prípadov od novembrového vrcholu na úrovni vyše 9-tisíc za deň klesli na terajších okolo 1400, znižujú sa však len pomaly.

V krajine platí od 26. decembra tretí celoštátny lockdown, pričom Rakúsko zavádzalo prísnejšie pravidlá vstupu na svoje územie, prevažne s cieľom odradiť od príchodu lyžiarov, píše Reuters.

Na snímke rakúska policajná kontrola na slovensko-rakúskom diaľničnom hraničnom priechode Petržalka-Berg, v Bratislave 11. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Rakúsko predĺžuje lockdown o dva týždne - do 7. februára

Verejnosť však v uplynulých týždňoch opakovane prekvapili správy o medzerách v prijatých predpisoch, ktoré sa často týkajú práce alebo tréningov. Hoci „radoví" lyžiari nemôžu prenocovať v lyžiarskych strediskách, ohniská nákazy koronavírusom sa objavili na kurzoch pre inštruktorov lyžovania, ktoré zostali povolené pre návštevníkov z celej Európy.

Turistické ubytovanie je k dispozícii len pre obchodných cestujúcich a ako uviedol starosta obce St. Anton am Arlberg, Helmut Mall, noví prichádzajúci tam zahlásili pobyt na miestnych adresách s tvrdením, že si hľadajú prácu, aj keď voľné miesta nie sú.