Rakúske úrady zmrazili ruský majetok v celkovej hodnote v prepočte 254 miliónov eur na 97 bankových účtoch a päť nehnuteľností patriacich oligarchom, na ktorých Západ v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine uvalil sankcie, napísal Euractiv.

Na identifikáciu majetku sankcionovaných Rusov bola zriadená medzirezortná pracovná skupina, ktorej členmi sú aj zástupcovia úradu na ochranu ústavy, národnej banky, úradu pre finančný trh, ako aj viacerých ministerstiev. Od svojho vzniku komisia zmrazila majetok v hodnote 254 miliónov eur, čo je „dvakrát toľko, ako v marci oznámilo Nemecko“.

„Týmito opatreniami zasadzujeme úder oligarchom tam, kde ich to najviac bolí: ich peniazom,“ povedal rakúsky kancelár Karl Nehammer. Od 27. mája sa rakúska vláda chystá implementovať schému, ktorej cieľom je objem zmrazených peňazí ešte zväčšiť.

„A hovorím vám aj toto: Rakúsko urobí všetko pre to, aby realizovalo sankcie uvalené na vojnových štváčov Putinových podporovateľov, a to bez nejakých ak a ale,“ povedal Nehammer. Ten ako jediný z lídrov členských štátov EÚ navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina po začiatku jeho vojny na Ukrajine.

Od začiatku apríla, keď komisia oznámila, že sa jej podarilo vystopovať majetok v hodnote 216 miliónov eur, však už veľa k tejto sume nepridala. Pre porovnanie, Holandsko zmrazilo ruský majetok v hodnote 400 miliónov eur a Taliansko dokonca 800 miliónov.

Ďalšie dôležité správy

Šéfovia diplomacií ČR, Slovenska a Rakúska na Ukrajine
Neprehliadnite

Rakúsko neplánuje vstúpiť do NATO. Máme odlišnú geografickú situáciu, hovorí Schallenberg