Rakúska vláda v sobotu oznámila, že na budúci týždeň bude v krajine zavedený druhý plošný lockdown, ktorý má zastaviť rapídne šírenie koronavírusu. V platnosti má byť až do konca novembra, informovala agentúra AFP.

„Od utorkovej polnoci do konca novembra bude (v Rakúsku) druhý lockdown," vyhlásil na sobotňajšej tlačovej konferencii rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Okrem toho bude v krajine platiť zákaz nočného vychádzania medzi 20.00 h a 06.00 h. Na rozdiel od prvého lockdownu, ktorý bol v krajine zavedený na jar, zostanú tentokrát otvorené obchody. Zakázané budú športové, kultúrne a zábavné podujatia.

Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovať sa bude od soboty 31. októbra do nedele 1. novembra. Vytvorených má byť viac ako 5000 odberných miest a 4901 odberných tímov.  Na snímke testovanie v dome smútku obce Lastovce v okrese Trebišov v sobotu 31. novembra 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

O celoplošnom testovaní v SR píšu aj svetové agentúry

Kaviarne a reštaurácie budú môcť poskytovať len donáškové služby a výdaj jedál so sebou. Hotely budú môcť ubytovať len pracovníkov cestujúcich v rámci služobných ciest. V posledných týždňoch v Rakúsku výrazne rastie počet prípadov nákazy koronavírusom, ktorý je výrazne vyšší než na jar. V piatok v krajine pribudlo rekordných 5 627 prípadov nákazy a v sobotu 5 439. Ešte na začiatku pritom pribúdalo len niečo vyše 1 000 prípadov za deň. Rýchlo rastie aj počet hospitalizovaných pacientov, ktorých je momentálne 1 867.