Rakúsko predstavilo súbor opatrení, ktoré majú pomôcť domácnostiam čeliť rastúcim nákladom na energie. Celková hodnota týchto opatrení činí zhruba 1,7 miliardy eur, uviedol v utorok rakúsky kancelár Karl Nehammer.

Jednorazový príspevok

Takmer všetky domácnosti v Rakúsku v rámci týchto plánov obdržia jednorazový príspevok 150 eur. V prípade ohrozených skupín, ako sú nezamestnaní, sa pôvodne plánovaná výška príspevku zdvojnásobí na 300 eur.

Súčasťou opatrení je tiež pozastavenie paušálnej platby za ekologickú elektrinu, čo by malo domácnostiam priniesť úsporu v priemere okolo 100 eur. Cieľom opatrenia je podľa vlády „odvrátiť núdzové situácie v zimných mesiacoch", udržať kúpnu silu obyvateľstva a kompenzovať domácnostiam zhoršenú cenovú situáciu, najmä s ohľadom na náklady na energie, informovala agentúra APA.

Ceny energií sa teraz zvyšujú po celej Európe, najmä kvôli zdražovaniu plynu. Rast sa nevyhýba ani Rakúsku, hoci táto alpská krajina vyrába väčšinu elektriny vo vodných elektrárňach a iba 14 percent zo zemného plynu. Asi štyri pätiny spotreby plynu v Rakúsku však pokrývajú dodávky z Ruska, ktoré túto zimu dodáva do Európy menej plynu ako obvykle, poznamenala agentúra Reuters.

Dopady na domácnosti rieši aj Česko

Dopady rastúcich cien energií na domácnosti je nútená riešiť aj vláda v Českej republike. V rámci vládnej novely o sociálnej podpore kvôli zdraženiu energií vzrastú príspevky na bývanie a dosiahne na ne širší okruh ľudí. Novela zdvíha spätne od januára takzvané normatívne náklady, z ktorých sa príspevok na bývanie vypočítava. Zvýšenie činí zhruba 1 100 až 2 100 korún podľa počtu osôb v domácnosti a typu bývania.

Novelu už schválil Parlament a podpísal prezident Miloš Zeman. Na vyššie dávky pre viac ľudí bude podľa ministerstva práce a sociálnych vecí tento rok potrebných asi 2,6 miliardy až tri miliardy korún navyše. Pomoc by mohlo tento rok dostať podľa odhadov 220 000 až 280 000 domácností.

Pred vplyvom vysokých cien energií sa snažia občanov chrániť viac krajín v Európe. Podľa analýzy na webe Energy Industry Review k nim patrí Belgicko, Poľsko, Lotyšsko, Estónsko, Litva, Rumunsko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko či Británia.

Ďalšie dôležité správy

Spoloènos Dalkia v Košiciach 6. októbra 2009 slávnostne otvorila prvú  kotolòu v Košiciach na biomasu (na snímke) na SPŠ Hutníckej . FOTO TASR - František Iván *** Local Caption *** kotolne kotol prevádzka prevádzková prax žiaci plnoautomatizované zariadenie otvorenie spa¾ovanie vykurovanie drevný odpad  biomasa ekologické palivo ekológia energetika alternatívna elektrická energia teplo obnovite¾né energetické zdroje úspora tepelná energia energetika
Neprehliadnite

Plyn neprimerane dražie aj pre domácnosti, pomohla by zmena pravidiel