V Rakúsku sa začali v pondelok uvoľňovať opatrenia zavedené v rámci tretieho plošného lockdownu. Za prísnych hygienických opatrení sa znovu otvoria školy, múzeá, obchody i kaderníctva. Informovala o tom agentúra AP. Pri návšteve kaderníctva sa budú ľudia musieť preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus, ktorý nebude starší ako 48 hodín.

Počet osôb v obchodoch bude obmedzený na jedného zákazníka na 20 štvorcových metrov. Rovnaké pravidlá budú platiť v galériách, múzeách a zoologických záhradách. V krajine tiež bude po novom povinné dodržiavanie dvojmetrových rozstupov.

Spolkové ministerstvo vnútra Rakúska pozastaví pre situáciu v súvislosti s novým koronavírusom prevádzku na dvoch hraničných priechodoch. Opatrenie začne platiť v noci zo stredy na štvrtok (14. 1.).Ide o hraničný priechod Angern an der March - Záhorská Ves (cestný/kompa) a na Cyklomoste slobody (na snímke), ktorý spája rakúsky a slovenský breh a vytvára prepojenie už existujúcich cyklotrás. V Devínskej Novej Vsi 14. januára 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Rakúsko od pondelka sprísni hraničné kontroly so všetkými susednými štátmi

Bezplatné testovanie na prítomnosť ochorenia Covid-19 bude možné absolvovať aj v niektorých lekárňach, píše agentúra DPA. Na základných školách sa triedy deliť nebudú, stredné školy budú žiaci navštevovať striedavo. Učitelia a študenti sa budú dvakrát týždenne testovať. Reštaurácie a hotely zostávajú zatvorené a podľa úradov sa vo februári neotvoria.

Rakúsko tretí celoštátny lockdown zaviedlo 26. decembra. Vláda uviedla, že Rakúsko sa musí čo najviac priblížiť k úrovni 50 nových prípadov nákazy za týždeň pripadajúcich na 100.000 obyvateľov. V súčasnosti je tento údaj podstatne vyšší, a to 108. Predstavitelia opozície podľa AP upozorňujú, že uvoľnenie lockdownu predstavuje značné riziko.