„Paralelné spoločnosti, politický islam a tendencie k radikalizácii nemajú v našej krajine miesto,“vyhlásil S. Kurz, ktorého citovala agentúra DPA. Avizované opatrenia sú prvými dôsledkami preverovania islamských združení a mešít v Rakúsku, blízkych Turecko-islamskému zväzu pre kultúrnu a spoločenskú spoluprácu v Rakúsku (ATIB).

Uzavretá má byť okrem iných mešita tureckej krajne pravicovej organizácie Siví vlci na námestí Antonsplatz vo viedenskom obvode Favoriten, informovali agentúra APA a verejnoprávna televízia ORF. O povolenie na pobyt v Rakúsku by mohlo prísť 40 moslimských duchovných zo združenia ATIB, ktorých momentálne vyšetrujú pre podozrenie z porušenia zákazu financovania so zahraničia, oznámil rakúsky minister vnútra Herbert Kickl.

V dvoch prípadoch je už isté, že imámov vykážu z krajiny, pričom úrady sa momentálne zameriavajú na celkovo 60 z celkovo 260 imámov pôsobiacich v Rakúsku, odznelo na raňajšej tlačovej konferencii v Úrade spolkového kancelára vo Viedni.

Len začiatok

„Sme len na začiatku,“ doplnil vicekancelár Heinz-Christian Strache. Východiskom ohlásených opatrení je rakúsky zákon o islame z roku 2015, ktorý od moslimskej komunity žiada pozitívny postoj voči rakúskemu štátu a spoločnosti. Okrem iného tiež zakazuje financovanie moslimských inštitúcií zo zahraničia.

Práve ATIB je už dlhšie terčom kritiky, najmä pre obvinenia z tureckého nacionalizmu, píše ORF. ATIB funguje ako zastrešujúca organizácia, ktorá v Rakúsku zastupuje vyše 60 spolkov. Rozruch nedávno vyvolali „vojenské hry“ s deťmi v uniformách v jednej z viedenských mešít ATIB-u; rakúska vláda však prešetruje aj správy o aktivitách Sivých vlkov v mešitách v krajine.