Rakúska vláda vo štvrtok oznámila ďalšie uvoľnenie pandemických opatrení od 1. júla po výraznom poklese počtu nových prípadov nákazy koronavírusom. Gastronomické prevádzky už nebudú mať určený čas, do ktorého môžu byť večer otvorené, a obmedzenia padnú aj pre kultúrne a športové podujatia či kluby a diskotéky, informovali stanica ORF a agentúra APA.

Povinnosť nosiť tzv. respirátor typu FFP2 zrušia v Rakúsku od začiatku júla v takmer všetkých oblastiach s výnimkou domovov sociálnej starostlivosti a nemocníc. Vo verejnej doprave, uzavretých verejných interiéroch, v obchodoch či múzeách ich bude možné nahradiť rúškami. V gastronómii nebude ochrana tváre povinná.

Na snímke kontroly na diaľničnom hraničnom priechode Jarovce - Kitsee v pondelok 15. februára 2021. FOTO TASR – Vladimír Benko / MV SR
Neprehliadnite

Sprísnené kontroly na hraniciach s Rakúskom sa rušia

„Situácia je veľmi, veľmi dobrá. Lepšia, ako som očakával," vyhlásil kancelár Sebastian Kurz na tlačovej konferencii vo Viedni. Sedemdňová incidencia v krajine sa pohybuje na úrovni okolo 15, pričom rastie počet zaočkovaných. Bude tak možné dodržať prísľub postupného návratu k „normálnosti" do leta.

Zrušenie povinného času uzavretia prevádzok podľa Kurza znovu otvorí „nočnú gastronómiu" i možnosť opätovne oslavovať svadby či iné sviatky. Od júla nebudú tiež pre veľké akcie v kultúre ani športe platiť kapacitné obmedzenia a ich návštevníci si nebudú musieť chrániť tvár, hoci naďalej budú musieť predkladať povtrdenia o zaočkovaní, teste na koronavírus alebo uzdravení z covidu.

Kluby a diskotéky budú môcť od 1. júla fungovať s obmedzenou kapacitou; toto opatrenie by mali zrušiť od 22. júla v rámci ďalšej fázy uvoľňovania. V tej rakúska vláda plánuje zrušiť aj registráciu hostí v gastronómii.