Rakúsko a Dánsko v piatok oznámili, že vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca odporučia i pre osoby nad 65 rokov. Odvolali sa pritom na nové štúdie, ktoré ukazujú účinnosť tejto očkovacej látky aj v prípade starších ľudí. Rakúske Národné grémium pre očkovanie (NIG) sa po piatkovom zasadnutí vyslovilo za používanie vakcíny od AstraZenecy bez vekového limitu, a to pre rizikové a vysoko rizikové skupiny obyvateľstva, informovala agentúra APA.

WA 1 Senftenberg - Na snímke lekár vyťahuje z krabičky ampulku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v nemeckom meste Senftenberg v stredu 3. marca 2021. Nemecko vo štvrtok 4. marca oficiálne schválilo protikoronavírusovú vakcínu od spoločnosti AstraZeneca aj pre ľudí starších ako 65 rokov. Nemecká komisia pre očkovanie ešte koncom januára odporučila, aby sa vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca podávala len osobám vo veku od 18 do 65 rokov. Ide o jednu z troch schválen
Neprehliadnite

Švédsko schváli vakcínu od AstraZenecy pre každého vo veku od 18 rokov

„Dostupné dáta jasne ukazujú, že ide o vysoko účinnú a bezpečnú očkovaciu látku, ktorú teraz môžeme odporučiť pre všetky vekové skupiny," povedal rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober. „Očkovacia kampaň tak bude naďalej naberať na rýchlosti," uviedol. Krajina sa tak podľa neho približuje k cieľu, ktorým je do leta umožniť podanie vakcíny všetkým obyvateľom.

Rozhodnutie NIG privítal aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Pomôže to podľa jeho slov k čo najrýchlejšiemu zaočkovaniu ľudí vo vysokom veku, ktoré sú mimoriadne ohrozenou skupinou a tiež to odľahčí zdravotnícky systém. Ešte počas piatka sa majú uskutočniť rozhovory Kurza s Anschoberom a premiérmi spolkových krajín.

V Rakúsku pribudlo zo štvrtka na piatok 2 668 nových prípadov nákazy koronavírusom a 17 úmrtí. Od začiatku pandémie podľahlo ochoreniu Covid-19 v krajine 8 669 ľudí a zaznamenaných bolo 470 314 pozitívne testovaných. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti pribudlo 24 pacientov, ich celkový počet je aktuálne 326.

JEDNODUCHÝ
Po prejave
Matoviča
o Klárke
a Počiatkovi
mu Macron
poďakoval za
„jednoduchosť“
jeho charakteru.
Neprehliadnite

Francúzsko daruje Slovensku 15-tisíc vakcín AstraZeneca, informoval Matovič

Dánske zdravotnícke úrady, ktoré tiež odsúhlasili použitie vakcíny firmy AstraZeneca aj pre starších ľudí, sa odvolali na nové britské štúdie, podľa ktorých poskytuje dobrú ochranu pred nákazou dokonca aj pre osoby nad 80 rokov.

„Výsledky zo Škótska sú uspokojujúce. Ukazujú vysoký pokles hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 medzi staršími osobami," povedala podľa agentúry DPA Bolette Söborgová z dánskeho zdravotníckeho úradu. Tento týždeň povolili používanie vakcíny od firmy AstraZeneca pre všetkých ľudí nad 18 rokov aj Švédsko a Nemecko.