Rakúsku spoločnosť, ktorá mesačne vyrobí viac ako 12 miliónov respirátorov FFP2, vyšetrujú pre podozrenia z toho, že prebaľovala čínske respirátory a označovala ich ako rakúske výrobky. Oznámila to v stredu rakúska prokuratúra, informovala agentúra AFP.

Spoločnosť Hygiene Austria zvýšila kapacitu výroby respirátorov na 350 000 denne, keď vláda kancelára Sebastiana Kurza v januári zaviedla povinné používanie masiek FFP2 vo verejnej doprave, v školách a obchodoch.

Protikorupčná prokuratúra v utorok vykonala razie v dvoch lokalitách po tom, ako vyšetrovanie nelegálnych postupov pri prijímaní zamestnancov viedlo k zisteniu, že „respirátory FFP2 vyrobené v zahraničí boli prebaľované na jednom z miest spoločnosti v Rakúsku a následne predávané za vyššiu cenu ako respirátory vyrobené v Rakúsku“, uvádza sa vo vyhlásení.

Popradskí seniori nad 65 rokov si vo svojich schránkach našli respirátory FFP2, ktoré im darovalo mesto Poprad. Zamestnanci mestského úradu ich v týchto dňoch ukladali do schránok obyvateľov. S distribúciou začali už od pondelka 1. februára 2021, pričom jeden občan dostal dva respirátory. Poprad, 4. februára 2021. EASYFOTO TASR – Kristína Mayerová
Neprehliadnite

Od piatka platí nulová sadzba DPH na respirátory FFP2 a FFP3

Generálny riaditeľ spoločnosti Hygiene Austria, ktorá bola založená v apríli 2020, je švagrom vedúcej kancelárie Kurza. Počas aprílovej inaugurácie výrobného závodu sa Kurz poďakoval spoločnosti Hygiene Austria za príspevok k nezávislosti malého deväťmiliónového národa od zahraničných výrobcov masiek.

Spoločnosť už dodala milióny respirátorov do najväčších rakúskych obchodných reťazcov s potravinami a oznámila, že na túto operáciu prijala ďalších 100 zamestnancov. Vyšetrovatelia firmu podozrievajú, že mnohých pracovníkov nezaregistrovala na sociálne zabezpečenie, a preto ich zamestnala nelegálne.

JB 20 Barcelona - Čašník s ochranným rúškom obsluhuje zákazníkov na letnej terase reštaurácie znovuotvorenej pre verejnosť v centre Barcelony 23. novembra 2020. Reštaurácie a bary sa v regióne Katalánska znovu otvorili po 40 dňoch nariadeného lockdownu pre pandémiu koronavírusu. FOTO TASR/AP 

A waiter attend customers on a reopened restaurant in Barcelona downtown, Spain, Monday, Nov. 23, 2020. Restaurants and bars in Barcelona and the surrounding Catalonia region of northeastern Spain are reop
Neprehliadnite

Rakúsko od 27. marca povolí vonkajšie sedenie v reštauráciách

Spoločnosť Hygiene Austria vo vyhlásení zaslanom rakúskym médiám tieto obvinenia „dôrazne odmietla“.

V stredu opoziční poslanci žiadali podrobnosti o procese obstarávania. Reťazce zatiaľ skúmajú, či je potrebné stiahnuť predané masky, informujú rakúske médiá.

Kurz je už pod tlakom, pretože protikorupčné vyšetrovanie údajne nelegálnych darov jeho konzervatívnej strane od spoločnosti s hazardnými hrami Novomatic malo vo februári za následok raziu v dome jeho ministra financií.