Rakúska Raiffeisen Bank International (RBI), ktorá patrí k európskym bankám s najväčšou expozíciou voči Rusku, skúma prípadný odchod z ruského trhu. Úvahy banky, ktoré oznámila vo štvrtok, predstavujú radikálny obrat pre finančnú inštitúciu, ktorá pôsobí v Rusku od rozpadu Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Aktivity RBI v Rusku, kde je 10. najväčšou bankou z pohľadu aktív, sa na celkovom čistom zisku banky v minulom roku podieľali takmer tretinou. RBI zaznamenala vlani čistý zisk 1,5 miliardy eur.

Invázia Ruska na Ukrajinu 24. februára však viedla k uvaleniu rozsiahlych sankcií západných štátov na Rusko vrátane bankového sektora. Mnohé zahraničné banky pôsobiace na ruskom trhu sa tak dostali pod tlak.

,,Táto bezprecedentná situácia vedie RBI k preskúmaniu svojej pozície v Rusku," povedal generálny riaditeľ banky Johann Strobl. Ako dodal, z tohto dôvodu banka zvažuje všetky strategické možnosti vrátane riadeného odchodu z ruského trhu.

Ďalšie dôležité správy

KK14 Brusel - Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovorí počas príchodu na zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ a Východného partnerstva (Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko, Ukrajina) 15. novembra 2021 v Bruseli. FOTO TASR/AP
Ukraine's Foreign Minister Dmytro Kuleba speaks with journalists as he arrives for a round table meeting of the Eastern Partnership at the European Council building in Brussels, Monday, Nov. 15, 2021. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaer
Neprehliadnite

Ukrajina vyzýva na bojkot firiem, ktoré neopustili Rusko. Kuleba zverejnil ich zoznam