Rakúska ekonomika zaznamenala za 1. kvartál tohto roka nečakaný rast. Uviedol to v piatok rakúsky Inštitút pre hospodársky výskum (WIFO), ktorý zverejnil predbežné údaje. Ekonomiku potiahol najmä rast stavebného sektora a priemyslu, čo pomohlo vykompenzovať prepad v oblasti služieb poškodených protipandemickými opatreniami.

Hrubý domáci produkt (HDP) Rakúska vzrástol v 1. štvrťroku medzikvartálne o 0,2 %, uviedol WIFO. V poslednom kvartáli minulého roka zaznamenala ekonomika pokles o 2,7 %. Výsledok v 1. štvrťroku prekvapil, keďže ekonómovia počítali s poklesom ekonomiky o 1,2 %.

Rakúska ekonomika
Neprehliadnite

Štátna pomoc v Rakúsku zachránila 60 percent firiem pred bankrotom

Na porovnanie, v 1. kvartáli 2020 zaznamenala rakúska ekonomika medzištvrťročne pokles o 3 %. Vývoj v danom období ovplyvnila nastupujúca pandémia nového koronavírusu, ktorá v marci viedla k výraznému obmedzeniu ekonomickej aktivity.

Súkromná spotreba klesla v 1. štvrťroku tohto roka medzištvrťročne o 0,2 %. Naopak, investície sa zvýšili o 1,7 %. Vývoz aj dovoz klesli, dovoz však vo výraznejšej miere. Zatiaľ čo export klesol o 1 %, dovoz zaznamenal pokles o 1,5 %.

Planradar
Neprehliadnite

Rakúske startupy získali vlani až 212 miliónov eur

Na medziročnej báze klesla rakúska ekonomika v 1. kvartáli o 2,7 %. V poslednom štvrťroku minulého roka pokles dosiahol 5,9 %.