Rakúski bankári z Wiener Privatbank prihlásili do insolvenčného konania s investičnou spoločnosťou Arca Investments pohľadávku za vyše 264 miliónov českých korún (10,4 milióna eur), píše portál seznamzpravy.cz. Banku v súčastnosti zastupuje bývalý český minister spravodlivosti Robert Pelikán.

Viedenská banka požičiavala Arce peniaze tesne predtým, ako vypukli jej finančné problémy, a to v prvej polovici minulého roka. Pôžičky boli splatné v auguste 2020.

Kooperatíva
Neprehliadnite

Ako Kooperativa riskovala peniaze klientov a nevyšlo to, dôvodom je Arca Capital

Členom predstavenstva Wiener Privatbank bol v tej dobe Juraj Dvořák, ktorý zároveň pôsobil aj v predstavenstve Arca Investments. Práve on naplánoval vstup do rakúskej banky a celé financovanie Arcy. Z vedenia banky odišiel v októbri minulého roka, kedy svoj odchod zdôvodnil vyčerpaním a snahou nevystavovať banku mediálnym útokom po krachu investičnej spoločnosti.

Oficiálne neboli informácie o investícii banky do zmeniek potvrdené. Stalo sa tak až teraz, kedy podala banka prihlášku pohľadávky do konkurzného konania.

Wiener Privatbank mala byť pre Arcu vstupenkou do bankového sveta a na oplátku chceli rakúski finančníci z transakcií získať prístup ku klientom v Česku a na Slovensku.

Bratislavské sídlo spoločností Arca Investments a Arca Capital Slovakia.
Neprehliadnite

Arca Capital len naťahuje čas. Ten hrá proti jej veriteľom

O plánovanom prevzatí banky Arca informovala už v roku 2017, kedy to ale nevyšlo kvôli niekdajšiemu akcionárovi Pavlovi Krúpovi, ktorého Česká národná banka označila v roku 2018 za nedôveryhodnú osobu. To vytvorilo prekážku aj pre chystaný vstup do viedenského finančného ústavu. Po týchto udalostiach sa Krúpa rozhodol, že sa z investičnej skupiny stiahne. 

„Bol to dôvod pre môj odchod z Arcy. Nechcel som brániť v získaní majority vo Wiener Privatbank, "spätne vysvetlil situáciu Krúpa.

Arca Investments nakoniec v banke získala podiel tesne pod desať percent.