K pondelkovému raketovému útoku na letisko v afganskej metropole Kábul sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS), informovala agentúra AFP.

„Vojaci kalifátu namierili na medzinárodné letisko v Kábule šesť rakiet," píše sa vo vyhlásení Islamského štátu. Podľa agentúry AP išlo o rakety typu kaťuša. 

Podľa americkej armády bolo v pondelok ráno miestneho času vypálených smerom na medzinárodné letisko v afganskej metropole Kábul najmenej päť rakiet. Údajne ich však zachytil americký systém C-RAM, určený na likvidáciu rakiet a delostreleckých a mínometných granátov.

Na satelitnej snímke lietadlo počas evakuácie na medzinárodnom letisku Hamída Karzaja v Kábule
Neprehliadnite

Na letisko v Kábule vypálili niekoľko rakiet, zachytil ich americký systém

Informácie o raketovom útoku na letisko potvrdila aj hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Prevádzka letiska podľa nej pokračuje bez prerušenia.

K vypáleniu rakiet došlo krátko po tom, ako americké bezpilotné lietadlo zasiahlo v nedeľu vozidlo s viacerými samovražednými atentátnikmi, ktorí smerovali na letisko v Kábule. Vo vozidle mali byť podľa hovorcu americkej armády militanti z teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Výrazná sekundárna explózia naznačuje, že v aute bolo značné množstvo výbušného materiálu.

Podľa afganskej spravodajskej televízie Ariana News zahynulo pri americkom útoku najmenej šesť ľudí vrátane štyroch detí. Americká strana toto tvrdenie preveruje.