Ceny ropy sa v pondelok znižujú, pretože obavy z negatívnych dopadov vysokých úrokových sadzieb na hospodársky rast prevážili nad správou o dohode na zvýšení dlhového stropu v Spojených štátoch. Severomorská ropa Brent strácala zhruba 0,7 percenta na 76,4 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate vykazovala pokles o 0,4 percenta na 72,4 dolára za barel.

Analytik Tony Sycamore zo spoločnosti IG uviedol, že americká centrálna banka by mohla budúci mesiac prikročiť k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. „Vyššie úrokové sadzby v USA sú brzdou pre dopyt po rope," dodal.

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánsky šéf Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy sa cez víkend dohodli na zvýšení dlhového stropu USA, ktoré by malo americkej vláde umožniť vyhnúť sa platobnej neschopnosti. Dohodu ešte musí schváliť americký Kongres.

Pozornosť ropného trhu sa teraz upiera na zasadnutie skupiny ťažobných krajín OPEC+, ktoré sa bude konať v nedeľu vo Viedni. Skupina sa minulý mesiac dohodla, že od mája do konca roka zníži ťažbu o 1,16 milióna barelov denne.

Saudskoarabský minister energetiky princ Abdulazíz bin Salmán nedávno varoval pred stávkami na pokles cien ropy. To niektorí vnímajú ako signál, že skupina OPEC+ by mohla prikročiť k ďalšiemu zníženiu ťažby. Výroky ruských predstaviteľov, vrátane vicepremiéra Alexandra Novaka, naznačujú, že Moskva je naklonená zachovaniu terajšieho objemu ťažby. „Obchodníci sú trochu zmätení ohľadom toho, čo môžeme (od zasadnutia OPEC+) očakávať," uviedol analytik Craig Erlam zo spoločnosti OANDA.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Čína je smädná, jej dopyt po rope prekračuje očakávania. Schyľuje sa k bitke o ruskú ropu