Export je absolútne kľúčovou a vitálnou súčasťou slovenskej ekonomiky. Bez exportu by sa Slovensko nemohlo ekonomicky rozvíjať nakoľko zo Slovenska vyvezieme ročne tovary v hodnote porovnateľné s 90 percentami nášho HDP. Preto Rada slovenských exportérov považuje za kontraproduktívne, aby sa slovenský export ako taký, či slovenské firmy takýmto negatívnym spôsobom paušálne vykresľovali v médiách na základe jedného článku.

Stanovisko Rady slovenských exportérov

Sme znepokojení z toho, aký škandál sa na Slovensku spustil v súvislosti s vývozom niektorých komponentov zo Slovenska smerom do Iránu či iných krajín. Absolútne nesúhlasíme s porušovaním sankcií, ak však sankcie neboli porušené, je nemysliteľné vytvárať takýto verejný či mediálny škandál, nakoľko to bude mať negatívne následky na slovenských exportérov. Vyzývame verejných činiteľov a kompetentné inštitúcie na zmiernenie rétoriky kým sa celá situácia neprešetrí. Poškodzovanie dobrého mena Slovenska vo svete uprostred energetickej, ekonomickej a bezpečnostnej krízy bude mať ďalšie negatívne dopady na slovenskú ekonomiku.

„Bol by som úprimne veľmi prekvapený, ak by Slovensko malo byť tou krajinou kde sa flexibilne a liberálne pristupuje k podpore vývozu. Skôr je dlhodobo známe, že slovenskí exportéri si často musia založiť pobočku v zahraničí, napríklad v Čechách, pretože tam majú lepšie podmienky na rozvoj a export či už čo sa týka povolení a vývozných licencií, alebo podpory finančnými nástrojmi, ktoré poskytuje EGAP alebo ČEB v oveľa väčšej miere ako slovenská EXIMBANKA. Celý tento škandál môže byť pokojne aj diskreditačná hra konkurenčných spoločností, na ktorú naši politici skočili. Videli sme to už aj v minulosti. Následne naši exportéri stratia obchodné príležitosti, a tie získa naša konkurencia, väčšinou zo západných krajín,“ komentoval predseda Rady slovenských exportérov (RSE) Lukáš Parízek.

„Pri exporte malých lietadiel, guľôčkových ložísk alebo strojov na výrobu pneumatík neporušujeme žiadne sankcie,“ dodal vo svojom statuse Juraj Miškov, bývalý minister hospodárstva a člen dozornej rady RSE.

RSE je profesionálna platforma firiem a odborníkov

Rada slovenských exportérov je profesionálna platforma firiem a odborníkov, ktorá vznikla v roku 2020 s ambíciou podporovať slovenský zahraničný obchod a presadzovať ich záujmy v celospoločenskej diskusii. V súčasnosti má RSE vyše 100 partnerov a členov zo všetkých segmentov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta.

Ďalšie dôležité správy

Budova, v ktorej sídli Ministerstvo hospodárstva SR na ulici Mlynské nivy v Bratislave 14. júla 2020.
Neprehliadnite

Rezort hospodárstva tvrdí, že o exporte tovaru do Ruska a Iránu nevedel