D. Trnka, bývalý generálny prokurátor, ktorý mal čulé kontakty s odsúdeným podnikateľom M. Kočnerom, podľa Rady prokurátorov Slovenskej republiky nemôže pokračovať po zverejnení nahrávky vo výkone funkcie prokurátora.

Prokurátorská samospráva vyjadrila znepokojenie nad tým, že človek, ktorý kedysi generálnej prokuratúre šéfoval, udržiaval kontakty s človekom, ktorý je okrem vraždy novinára Jána Kuciaka podozrievaný aj z iných trestných činov.

„Rada prokurátorov je hlboko znepokojená a pobúrená medializovanými informáciami týkajúcimi sa vzťahu bývalého generálneho prokurátora D. Trnku s obvineným M. Kočnerom. Rada prokurátorov považuje tieto informácie za natoľko závažné, že minimálne do ich vyšetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní neumožňujú bývalému generálnemu prokurátorovi pokračovať vo výkone funkcie prokurátora,“ píše sa v stanovisku rady.

Zatiaľ zbavený mlčanlivosti

Rada vyzvala D. Trnku, aby sa do prešetrenia podozrení vzdal svojej funkcie. Po jeho odvolaní zo strany generálnej prokuratúry už volali aj viacerí politici. Súčasný generálny prokurátor Jaromír Čižnár ho ale z funkcie odvolať nemôže, nakoľko voči jeho osobe nebolo vznesené obvinenie. Zatiaľ ho len zbavil mlčanlivosti, aby mohol byť vo veci nahrávky vypočutý orgánmi NAKA.

Zbavenie mlčanlivosti umožní, aby sa vo veci nahrávky z roku 2014, ktorou polícia už rok disponuje, zjednoduší vyšetrovanie celej kauzy. Na 70- minútovej nahrávke sa M. Kočner D. Trnkovi vyhráža likvidáciou, vulgárne mu nadáva a hrozí aj skončením syna D. Trnku.

Výzvu na vzdanie sa funkcie poslala D. Trnkovi aj Nadácia Zastavme korupciu. „Po zverejnení nahrávky medzi obžalovaným podnikateľom M. Kočnerom a D. Trnkom je nemysliteľné, aby tento človek sedel na Generálnej prokuratúre," uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Zároveň nadácia vyzvala J. Čižnára, aby sa ďalej neskrýval a začal konať aj voči ostatným, ktorí čelia podozreniam, že spolupracovali s Marianom K.

„Prokuratúra je jeden z hlavných pilierov právneho štátu. Ak zlyháva ona, zlyháva štát,“ konštatuje vo vyhlásení nadácie Z. Petková.