Úrady v americkom meste New York vyhlásili zákaz nočného vychádzania do utorka rána po tom, čo ľudia rabovali obchody v centrálnej štvrti Manhattan a zameriavali sa na niektoré luxusné, svetoznáme značky. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Rabujúci ľudia podnikli útok okrem iných na prepychový módny obchod Michael Kors na Piatej avenue, ale aj na Nike, Lego a predajne s elektronikou v manhattanskej časti Midtown. Potom už začal platiť do 05.00 h miestneho času zákaz vychádzania, informovali novinári tlačovej agentúry AFP.

Skupiny mladých ľudí sa v tejto oblasti presúvali od bloku budov k ďalšiemu bloku, kde je zvyčajne mnoho turistov, ale teraz v období pandémie nového koronavírusu tam býva prázdno - polícia pritom zablokovala niektoré celé ulice.

New York
Neprehliadnite

V New Yorku kvôli protestom vyhlásili zákaz nočného vychádzania

Zábery miestnej televízie NY1 zachytávali niektorých mladých ľudí, ako vybiehajú z obchodu s elektronikou Best Buy a polícia ich zatýka. Podobný osud postihol aj južnú časť Manhattanu, uviedol fotograf AFP.

Denník New York Times napísal, že známy obchodný dom Macy's sa tiež stal terčom rabujúceho davu. Polícia oznámila len toľko, že „napadnuté boli početné obchody“ a po celom meste zatkla „stovky“ osôb.

Starosta New Yorku Bill de Blasio uviedol, že terčom útokov sa stalo množstvo obchodov na Madison Avenue a situácia je „naozaj neprijateľná“. Výsledkom bolo, že starosta presunul začiatok zákazu vychádzania z 23.00 h už na 20.00 h. „Mesto je úplne pod kontrolou a je prevažne tiché a pokojné,“ trval v interview pre NY1.

Vo viacerých amerických mestách pokračovali protesty vyvolané smrťou Afroameričana Georgea Floyda, ktoré vyústili do násilností.

G. Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu deväť minút kľačal na krku. Po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť okolostojaci natočili na video.