Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) nebude súhlasiť s predajom podielu v Stredoslovenskej energetike (SSE) maďarskej štátnej spoločnosti. Oznámil to v stredu pred rokovaním vlády.

Predaju môžu zamedziť

Sulík priblížil, že v súčasnosti štát vlastní 51 percent SSE a česká spoločnosť EPH 49 percent. Tá však chce svoj podiel predať, pričom ich oslovila maďarská štátna spoločnosť MVM.

Zákaznícke centrum SSE
Neprehliadnite

Stredoslovenská energetika je na roztrhanie: maďarská MVM je opäť ochotná priplatiť

Minister podotkol, že vláda má možnosť takémuto predaju zamedziť na základe novely zákona o kritickej infraštruktúre, a to tak, že s tým vyjadrí nesúhlas. Uznesenie, kde sa vláda vyjadrí proti predaju podielu spoločnosti MVM, plánuje predložiť na ďalšie zasadnutie vlády.

Ozrejmil tiež, že v utorok  mal stretnutie s predsedom predstavenstva SSE Františkom Čuprom, kde mu Sulík oznámil, že s takýmto predajom nebude súhlasiť. Skonštatoval, že SR má síce predkupné právo, poukázal však aj na to, že cena podielu je v súčasnosti 1,250 miliardy eur.

Toto sa podľa ministra nerobí

Okrem toho, že by bol vlastníkom podielu iný štát, sa ministrovi nepozdávajú ani kroky Maďarska v poslednom čase, a to v súvislosti so štátnym fondom na výkup pôdy na Slovensku.

,,Nechcem, aby maďarský štát vlastnil významnú časť významného podniku. Toto sa nerobí a zbytočne by to zaťažovalo vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom," zdôraznil Sulík.

Tomáš Malatinský
Neprehliadnite

Zamestnávatelia vyzvali vládu, aby odkúpila podiel vo firme Stredoslovenská energetika