Zapojenie súkromnej firmy do koordinovania činností v súvislosti s utečeneckou krízou je ukážkou typického straníckeho klientelizmu, ako aj zneužívania inštitútu priamych zákazok. Vyhlásil to v piatok šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico.

Tvrdí, že ide o preukázateľné prepojenie firiem na premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a na služby, ktoré tieto firmy poskytovali hnutiu OĽANO.

Klientelizmus ako vyšitý

„Toto je typický stranícky klientelizmus ako vyšitý. Toto je hrubé zneužívanie inštitútu priamych zákazok. Sú to napriamo zákazky bez akéhokoľvek výberového konania. (...) Vôbec nepochybujeme o tom, že ide o kšeft, a že vôbec nejde o to, že by boli v nejakom tlaku a nevedeli, čo majú robiť, " reagoval na kroky ministerstva vnútra Fico.

Celé konanie označil za hrubé zneužívanie mimoriadnej situácie. Kritizoval tiež, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nepoďakoval a nezavolal na svoju piatkovú tlačovú konferenciu primátora Michaloviec Viliama Zahorčáka, ktorý je poslancom parlamentu za Smer-SD.

Fico dodal, že je neudržateľné, aby Mikulec ostal ministrom. Odmieta výhrady ministra na vlády Smeru-SD v súvislosti s nepripravenosťou skladov a štátnych hmotných rezerv. Fico tvrdí, že táto vláda mala už dva roky na takéto nákupy.

„Pýtame sa, prečo je pre fungovanie štátu potrebné zazmluvniť malú firmu, ktorá je preukázateľne prepojená na Hegera a na politické hnutie OĽANO za 2,5 milióna eur. Odpoveď je jednoduchá - kvôli kšeftu," skonštatoval.

Odvolávanie Mikulca

Smer-SD je pripravený budúci týždeň v parlamente odvolávať Mikulca. Spolu s niekoľkými nezaradenými poslancami iniciovali návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi.

Dôvodom na jeho odvolanie je podľa nich nezvládanie riadenia utečeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a pochybné zazmluvnenie súkromných firiem.

Pridá sa aj Pellegrini

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini tiež  vyzval premiéra Eduarda Hegera, aby odvolal Romana Mikulca z funkcie ministra vnútra. 

„Pre svoju neschopnosť tejto firme odovzdal manažovanie celého systému za tučný balík peňazí," skonštatoval Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že sa na to poskladajú daňoví poplatníci.

Mikulec podľa neho zlyhal už pri manažovaní utečeneckej krízy. Upozornil tiež na jeho zlyhania pri riadení pandémie.

„Želajme si spolu s ľuďmi, ktorí tu žijú, aby nás v najbližšej dobe nepostihlo žiadne zemetrasenie, žiadna povodeň, žiadne tornádo a žiadna víchrica, pretože tu nám nemá kto pomôcť," doplnil Pellegrini.

Premiéra preto vyzval, aby Mikulca z funkcie ministra vnútra odvolal. „Má na to v rukách všetky dôvody. Každý by tento krok premiéra pochopil. Ak to premiér neurobí, potvrdí, že očista verejného života, sľuby o novej politickej kultúre a boji proti korupcii boli nie že prázdnymi frázami, ale podvodom na slovenských voličov," dodal Pellegrini.

Mikulec sa bráni

Ministerstvo vnútra tvrdí, že štát nepresunul riadenie migračnej krízy na súkromnú firmu. Tá je podľa rezortu iba ďalším z mnohých komponentov podriadených štátu tak, aby bolo zvládanie súčasnej humanitárnej situácie dlhodobo udržateľné.

Mikulec počas uplynulých dní informoval, že rezort uzavrel s firmou Dustream Production rámcovú zmluvu, keďže výsledný odber služieb v čase je ťažko predvídateľný. Podľa medializovaných informácií táto firma využíva služby spoločnosti GD Identity, ktorá mala už v minulosti spolupracovať s OĽANO.

Ďalšie dôležité správy

Mimoriadna schôdza k návrhu na odvolanie ministra Mikulca
Neprehliadnite

Fico: Mikulec je len obyčajný panák, poskok Matoviča, zo Smeru chce vytvoriť zločineckú skupinu