Odporúčanie Európskej komisie udeliť kandidátsky štatút Ukrajine označil líder Smeru-SD Robert Fico za politické rozhodnutie, samotný vstup krajiny do Európskej únie je podľa neho otázka dlhých rokov. Ukrajinu označil za najskorumpovanejšiu krajinu, ktorú riadia zbohatlíci.

Je to politické rozhodnutie

„Je to čisto politické rozhodnutie, ktoré nemá v tomto okamihu žiadny význam komentovať. Ale jedna vec je odporúčanie Európskej komisie, druhá vec je postoj veľkých štátov," povedal. Tie podľa neho jasne naznačujú, že nie sú nadšené tým, aby sa Ukrajina okamžite stala členom Únie.

„Je to krajina, ktorá je v hroznom stave. Ak si myslíte, že Francúzi, Nemci a ďalší sú pripravení za každú cenu zase zo spoločných peňazí ísť do ďalšieho štátu a pomáhať, ste na veľkom omyle. Politické gesto je urobené, ale realita vstupu do Únie je otázka dlhých rokov," uzavrel.

Eurokomisia podporuje štatút kandidátskej krajiny pre Ukrajinu

Členovia Európskej komisie v piatok pod vedením predsedníčky komisie Ursuly von der Leyenovej hlasovali za udelenie štatútu kandidátskej krajiny Európskej únie Ukrajine a Moldavsku. Gruzínsko musí podľa šéfky eurokomisie jasne potvrdiť svoje európske smerovanie a odhodlanie k reformám, preto Európska komisia navrhuje tejto krajine poskytnúť európsku perspektívu a v neskoršom posúdení sa vrátiť k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová gestikuluje počas vystúpenia na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu 8. júna 2022. FOTO TASR/AP  

European Commission President Ursula von der Leyen delivers a speech during a debate on the conclusions of the European Council meeting of May 30-31 2022, Wednesday, June 8, 2022 in Strasbourg, eastern France. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

Európska komisia odporučila, aby Ukrajina získala štatút kandidátskej krajiny EÚ