Od štvrtka 18. januára budú môcť nakupovať v štátnych obchodoch s alkoholom a marihuanou v kanadskej frankofónnej provincii Quebec len ľudia s očkovaním proti covidu-19. Oznámil to miestny minister zdravotníctva Christian Dubé. Provincia čelí vysokému nárastu koronavírusovej nákazy a platí v nej zákaz nočného vychádzania. Úrady sa obávajú preťaženia nemocníc, uviedol server BBC News.

Komu sa to nepáči, nech sa zaočkuje

Podľa ministra Dubého je cieľom opatrenia, aby ľudia, ktorí nie sú očkovaní zostali doma.

„Ak sa to neočkovaným ľuďom nepáči, tak majú po ruke veľmi jednoduché riešenie - nechať sa zaočkovať," uviedol Dubé.

Pravidlá sprísňuje štátna firma

Sprísnenie pravidiel sa týka štátnej firmy Société des alcools du Québec, ktorá má vo frankofónnej provincii monopol na dovoz a distribúciu alkoholických nápojov. V bežných obchodoch sa môžu v provincii predávať iba víno, pivo či cider vyrobený v Quebecu. V sesterských obchodoch spoločnosti Société quebécoise du cannabis sa potom predáva marihuana.

Obavy z preplnených nemocníc

Osemmiliónová provincia v poslednom týždni zaznamenala zhruba 110-tisíc nových prípadov nákazy. Dubé sa obáva preťaženia nemocníc.

„Čelíme nielen rastúcemu počtu pacientov v nemocniciach, ale aj čoraz väčšiemu úbytku (zdravotníckeho) personálu," uviedol Dubé. Podľa ministra je mimo služby najmenej 20-tisíc nakazených zdravotníkov. Dodal, že Quebec čelí cunami prípadov pre nový variant omikron.

V Quebecu už v súčasnosti platia prísne opatrenia ako zákaz nočného vychádzania od 22 do 5 hodiny. Potvrdenie o očkovaní sa tiež vyžaduje pri vstupe do zdravotníckych zariadení, barov, divadiel či krytých športovísk.

Protest Nemecko
Neprehliadnite

Povinné očkovanie by momentálne bolo neodôvodniteľným útokom na slobodu a integritu spoločnosti