Nemecký vicekancelár Robert Habeck v stredu ostro skritizoval rozhodnutie Ruska mobilizovať státisíce záložníkov. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva hospodárstva, ktoré Habeck tiež riadi.

Habeck označil krok Moskvy za „ďalšie zlé a nesprávne" rozhodnutie, ktoré konflikt na Ukrajine iba zhoršuje. Dodal, že nemecká vláda sa radí, ako má na daný vývoj politicky zareagovať.

Stredajší televízny príhovor ruského prezidenta Vladimira Putina k národu je znepokojujúcim vyostrením situácie, a vyhrážky, ktoré vyslovil, treba brať vážne. Pre spravodajskú stanicu Sky News to povedala Gillian Keeganová z britského ministerstva zahraničných vecí.

Putin v prejave oznámil, že v Rusku nariadil vojenskú mobilizáciu - prvú od druhej svetovej vojny. Varoval tiež Západ, že ak bude pokračovať v „jadrovom vydieraní", Moskva odpovie celým svojím obrovským arzenálom zbraní.

„Evidentne je to niečo, čo musíme brať veľmi vážne, pretože my to nemáme pod kontrolou - a nie som si istá, či to má pod kontrolou on. Je to jednoznačné vystupňovanie (konfliktu)," povedala Keeganová.

„Je to mrazivé. Je to vážna vyhrážka, ale taká už zaznela aj predtým," uviedla Keeganová v ďalšom rozhovore pre verejnoprávnu stanicu BBC.

Putin v prejave k národu vyhlásil, že chce „oslobodiť" priemyselný región Donbas na východe Ukrajiny a že väčšina obyvateľov v tomto regióne sa nechce vrátiť „pod tyraniu" Ukrajiny.

„Celkovo bol prejav plný skôr Putinových klamstiev; bolo to prekrúcanie dejín," dodala Keeganová.

Ďalšie dôležité správy

WA 9 Samarkand - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching diskutujú na regionálnom summite - Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) - v uzbeckom meste Samarkand v piatok 16. septembra 2022. FOTO TASR/APRussian President Vladimir Putin, left, gestures while speaking to Chinese President Xi Jinping during the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit in Samarkand, Uzbekistan, Friday, Sept. 16, 2022. (Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Čína v reakcii na Putinove vyhlásenia vyzvala Rusko a Západ na dialóg