Čiastočná mobilizácia oznámená ruským prezidentom Vladimirom Putinom poukazuje na slabosť Ruska, povedal poľský prezident Andrzej Duda. Podľa jeho slov možno toto rozhodnutie vnímať ako pokus zachovať si tvár po tom, ako sa Rusku nepodarilo rýchlo dobyť celú Ukrajinu. Správu priniesla vo štvrtok tlačová agentúra PAP.

Poľský prezident v rozhovore pre americkú verejnoprávnu televíziu PBS tiež uviedol, že Putinovo oznámenie o mobilizácii vyvolalo „hrôzu v ruskej spoločnosti, pretože na Ukrajine už zomreli tisíce ruských vojakov".

„Ďalšie tisíce budú nasledovať," vyhlásil Duda.

Situáciu v súvislosti s ekonomickými problémami a prichádzajúcou zimou označil poľský prezident za veľmi náročnú. Zdôraznil však, že Západ musí zvážiť, čo je najdôležitejšie: či „sa oplatí" dovoliť Rusku, aby okupovalo nezávislý štát, ktorý chce byť slobodný a demokratický, výmenou za pohodlnejší život a nižšie ceny.

„Ak Rusko uspeje, nezastaví sa. Jeho ambície siahajú do pobaltských krajín, mojej krajiny Poľska, Bulharska, Českej republiky, Slovenska, všetkých krajín, ktoré boli kedysi pod jeho vplyvom," povedal Duda. „Buď chceme toto, alebo povieme Rusku 'nie' a prijmeme nepríjemnosti," dodal.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Weissenhaeuser Strand - Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba máva počas príchodu na summit ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na zámku Weissenhaus pri pobreží Baltského mora v nemeckom meste Weissenhaeuser Strand 13. mája 2022. FOTO TASR/AP 

Dmytro Kuleba, foreign minister of Ukraine, waves as he arrives for the G7 Group of leading democratic economic powers at the Weissenhaus resort in Weissenhaeuser Strand, Germany, Friday May 13, 2022. In addition to the United State
Neprehliadnite

Šéfovia diplomacií EÚ reagujú na mobilizáciu: Pripravia ďalšie sankcie voči Rusku