Európa sa môže ocitnúť v pasci ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého samovražedná ekonomická vojna proti Západu nakoniec asi zničí jeho kruh zla, no medzičasom si vyberie svoju daň na spôsobe života západnej civilizácie, píše The Telegraph.

Chudoba

Západu hrozí, že skončí v katastrofálnej chudobe, občianskej neposlušnosti, novom socializme, znárodňovaní a napokon v ekonomickom a finančnom kolapse.

Tu nejde o pacifizmus, o zatváranie očí pred tým, že Ukrajina sa stala obeťou agresie. Ide skôr o prosbu o ekonomickú protiofenzívu, aby sa Európa pustila do Putina a jeho hospodárskej a energetickej vojny.

Starý kontinent však nesmie podľahnúť demagógii, pocitu blahobytu a socialistickému centrálnemu plánovaniu, čo sú všetky kroky na Hayekovej „ceste do nevoľníctva“, po ktorej túžia ísť ľavicové a zelené elity.

Hlavne dostatok

Lacná energia a jej dostatok sú pre naše konzumné spoločnosti nevyhnutné, takže si nemôžeme robiť ilúzie o rozsahu katastrofy, ktorá sa nám odvíja pred očami.

Náklady na energie a pohonné hmoty v domácnostiach poskočili zo 4,5 percenta na začiatku roka 2021 na približne 13,4 percenta do apríla, čo je oveľa viac ako kedykoľvek počas posledných 50 rokov.

Domácnosti môžu napríklad v Británii čeliť nárastu nákladov na energie vo výške 167 miliárd libier, čo predstavuje sedem percent HDP. Celkové výdavky sa tak zvýšia na 231 miliárd libier, čo je viac ako suma, ktorú  vláda v Londýne investuje do zdravotníctva.

Samovražda

Putin teda udrel v pravý čas. Západný svet sa totiž nachádzal v útlme. Covid preň znamenal katastrofu. Ukázal mu jeho nepripravenosť a chyby, donútil ho zvyšovať svoj dlh a dohnal ho k inflácii a upevňovaniu kultúry závislosti.

Najinteligentnejším krokom ruského tyrana však bolo, keď pochopil, akú samovražednú energetickú politiku ním nenávidený Západ vedie, uzatvára The Telegraph.

Ďalšie dôležité správy

Vladimír Putin vo svojom prejave obvinil NATO z dodávania zbraní a povzbudil ruských vojakov.
Neprehliadnite

Putin je v pasci a zúfalý, konštatuje The Guardian. Zachránia ho jeho priatelia na Západe?